Ponad 80% dzieci w Polsce ma próchnicę! Czy Twoje też?

dentysta
.

O potrzebie profilaktyki stomatologicznej wśród dzieci mówi się coraz częściej i głośniej. Piszą o tym media, mówi Rzecznik Praw Dziecka, apeluje Ministerstwo Zdrowia (MZ). Nic dziwnego – według badań epidemiologicznych przeprowadzonych przez MZ próchnica wciąż jest ogromnym problemem wśród dzieci i młodzieży. Okazuje się, że wśród 6-latków niecałe 15% nie ma chorych zębów! Niestety bardzo często higienę jamy ustnej naszych dzieci wciąż traktujemy pobieżnie – zwłaszcza jeżeli chodzi o zęby mleczne. Tymczasem to jak dbamy o uzębienie naszych pociech w dzieciństwie wpływa na stan ich zębów w życiu dorosłym.

Szczotkowanie od pierwszego ząbka

Sporo osób czytając to oburzy się zapewne: ale jak to? Czy mam myć zęby 4 miesięcznemu dziecku? Odpowiedź brzmi: jak najbardziej TAK. W Polsce sporym problemem jest min. próchnica wczesnego dzieciństwa. Badania wskazują, że co drugie dziecko w wieku 3 lat choruje na próchnicę! Co więcej już u dzieci w tym wieku zachodzi niekiedy konieczność leczenia chorób miazgi, a nawet wyrwania zęba. Aby uniknąć problemów z ząbkami trzeba jak najwcześniej rozpocząć pielęgnację jamy ustnej dziecka. Nawet, gdy ząbki się nie wyrżnęły możemy przemywać delikatnie dziąsła zwilżoną gazą lub zaopatrzyć się w specjalne szczoteczki dla niemowląt. Gdy zaczną pojawiać się pierwsze ząbki musimy regularnie je szczotkować. Stan zębów mlecznych dziecka ma wpływ na pojawiające się później zęby stałe. Gdy nie dopilnujemy naszego malucha wzrasta ryzyko, że próchnica zaatakuje też jego stałe uzębienie.

Dieta, dieta, dieta

Główną przyczyną próchnicy jest zbyt częste dostarczanie bakteriom próchniczym łatwo przyswajalnego pokarmu jakim jest cukier, uwielbiany w każdej postaci przez najmłodszych. Chcąc zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby powinniśmy ograniczać spożywanie przez dziecko słodkich napoi czy jedzenia – należy unikać nie tylko słodyczy, ale także soczków czy innych napojów zawierających cukier. Po każdorazowym zjedzeniu czy wypiciu takiej „bomby cukrowej” musimy dokładnie oczyścić (w przypadku małego dziecka) lub przypilnować aby dziecko samo dokładnie wyszczotkowało ząbki. Z punktu widzenia zdrowia jamy ustnej niewskazane jest również tzw. przedłużone karmienie – czyli karmienie piersią po 12 miesiącu życia dziecka. Mleko ludzkie ma właściwości próchnicotwórcze i może prowadzić do rozwoju tej choroby u małych dzieci. Matki chcące karmić swoje pociechy dłużej powinny zastosować się do zasad profilaktyki przeciwpróchniczej, na których temat dokładnie poinformuje je lekarz stomatolog.

Pierwsza wizyta u dentysty przed pierwszym rokiem życia

Na pierwszą wizytę do gabinetu stomatologicznego najlepiej zabrać dziecko przed wyrżnięciem się pierwszego ząbka. Wiele gabinetów stomatologicznych, jak np. DP MED w Jabłonnie, oferuje specjalną wizytę adaptacyjną dla najmłodszych pacjentów. W jej trakcie stomatolog nie wykonuje żadnych zabiegów. Dziecko poznaje gabinet i znajdujące się w nim przedmioty i urządzenia, tak aby w przyszłości wizyta u dentysty nie wiązała się dla niego z niepotrzebnym stresem. Wraz z pojawianiem się pierwszych ząbków regularne wizyty u stomatologa stają się koniecznością i pozwalają unikać poważnych problemów jak bolesne zapalenie miazgi zęba. Lekarz stomatolog może też ustalić ryzyko wystąpienia próchnicy u naszej pociechy i podjąć odpowiednie kroki aby jej zapobiec. W prawidłowym utrzymaniu higieny jamy ustnej u dzieci pomaga min. lakowanie zębów, które uszczelnia naturalne bruzdy w których lubią gromadzić się resztki jedzenia. U dzieci o umiarkowanym i wysokim ryzyku występowania próchnicy zalecane jest także korzystanie z zabiegów fluoryzacji, która wzmacnia i chroni zęby przed ubytkami szkliwa i rozwojem próchnicy.

Jeżeli podejrzewasz, że Twoje dziecko może mieć próchnicę lub gdy jeszcze nigdy nie było u stomatologa koniecznie zapisz je już dziś! Pamiętaj, że to właśnie Ty odpowiadasz za to czy w przyszłości będzie miało problemy z próchnicą!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

6 + 1 =