Jak postępować z jąkającym się dzieckiem?

dziecko
.

Jąkanie to zaburzenie, które koniecznie trzeba leczyć. Rzadko się zdarza, aby jąkanie samo ustąpiło. Podpowiadamy, jak powód dziecku w tym przypadku.

Przyczyny jąkania ssą różne. Jeśli taka przypadłość wystąpiła nagle – może to być jąknie rozwojowe. Specjaliści sądzą, że może się ono pojawić nawet w 5. roku życia. Wynika to z tego, że na takim okresie rozwoju dziecko opanowuje wiele sprawności, również mówienie. Dlatego okazać się może, że napotyka pewne trudności, które mogą objawiać się jąkaniem.

Nie popełniaj tych błędów

Wielu dorosłych nieświadomie, utrudnia mówienie jąkającemu się dziecku. Chcemy dobrze, lecz nie zdajemy sobie sprawę z tego, że jeszcze bardziej stresujemy malucha. Przede wszystkim rodzice przesadnie reagują na momenty niepłynności mowy. To jeszcze bardziej „zbija z tropu” dziecko, który próbuje nawiązać płynną rozmowę. Błędem jest również kończenie wypowiedzi za dziecko. Lepiej spokojnie poczekaj i daj się mu wypowiedzieć. W żadnym wypadku nie krytykuj czy nie pouczaj dziecka. Nie wolno również porównywać go do rówieśników, kolegów, rodzeństwa. Takie uwypuklanie słabości sprawi, że dziecko może czuć się gorsze i będzie miało problemy z zaakceptowaniem samego siebie. Obniżone zostanie poczucie jego wartości.

Dobre wskazówki

Właściwie postępowanie rodziców czy opiekunów sprawi, że dziecku łatwiej walczyć z zaburzeniem jąkania. Jeśli Twoje dziecko ma 2-3 latka, nie zwracają uwagi na jego potknięcia czy zacinanie się. Przez to tylko utrwalisz defekt. W przypadku starszych dzieci, warto zastosować inne metody. Mów do dziecka wolno i wyraźnie. Zwracają uwagę na prawidłową artykulację poszczególnych głosek i akcent. Pamiętaj o tym, że dziecko naśladuje również mowę rodziców. Nie mów agresywnie ani głośno. Wówczas możesz sprawić, że dziecko niechętnie włączy się do rozmowy albo zacznie tego unikać.

Używaj prostych, zrozumiałych słów. To samo tyczy się czytania książek dziecku. Zbyt skomplikowane wyrażenia mogą sprawić, że maluch Cię nie zrozumie. Jeśli dziecko mówi – nie przerywaj mu. Jeśli go słuchasz czy do niego mówisz – patrz na nie. Wówczas łatwiej skupisz jego uwagę, a ono skoncentruje się. Przede wszystkim poświęceń czas swojemu dziecku – dużo rozmawiaj z nim, opowiadaj mu i czytaj. Zachęcaj również go do aktywności. Może teraz ono Ci coś opowie? Jeśli zauważysz, że dziecko ma problem z wypowiedzeniem jakiegoś słowa – możesz spokojnie je powiedzieć. Uspokój je przy tym, że każdy ma czasem kłopot z jakimś słowem.

Postaraj się odwrócić uwagę od jąkania. Przede wszystkim musisz być cierpliwy i wyrozumiały. Starsze dzieci wiedzą, że mają problem z jąkaniem. Nie powtarzaj po nich słów, aby nie wpędzić ich w kompleksy. Nie zmuszaj pociechy do prezentowania swoich umiejętności na forum publicznym czy to w gronie rodziny, znajomych czy rówieśników. Zapewnij dziecku odpowiednią ilość snu i wypoczynku. To ułatwi wyciszenie emocji i wpłynie prawidłowo na rozwój jego mowy. Dobrze jest, aby dzieci z problemami jąkania dużo śpiewały. Takie zajęcia są im pomocne, tak samo jak rytmiczna mowa.

Więcej wskazówek i porad na temat jąkających się dzieci znajdziesz na stronie https://jakanie.pl/jakanie-u-dzieci/ Kliniki Leczenia Jąkania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 50 = 56