Jak postępować w przypadku rozwodu?

kłótnia
.

Małżeństwo to piękna rzecz. Pozazdrościć można tylko tym, którym się udało przetrwać wiele lat bez większych spięć w miłości i szczęściu. Niestety, nie każdemu jest to dane. Choć blaski małżeńskiego życia są wspaniałe, czasem przysłaniają je cienie i dochodzi do ostateczności – decyzji o rozwodzie.

Powody mogą być różne, czasem nawet drastyczne, choćby wówczas, gdy dochodzi do agresji albo pojawiają się problemy z uzależnieniami. Czasem to kwestia kochanki albo kochanka. Czasem zaś po prostu uczucie między dwojgiem ludzi wypala się i decydują się oni na polubowne rozstanie. Takie sytuacje są oczywiście najprostsze i najmniej skomplikowane. Można sobie w ich przypadku poradzić nawet bez pomocy prawnika. Kwestię rozwodu z pewnością warto rozważyć wtedy, gdy któreś z małżonków ma poczucie, że związek pozbawia je godności. Nie warto też się męczyć, gdy jedyne co powstrzymuje przed tym krokiem, to lęk przed samotnym życiem i obawa, że sobie nie poradzimy. Choć o związek warto walczyć, gdy jeden z partnerów straci nadzieję w jego przetrwanie, też często kończy się rozwodem. Zdecydowanie należy zaś to zrobić, gdy małżonkowie krzywdzą nawzajem siebie, a czasem także i dziecko.

Co zatem zrobić, kiedy małżonkowie decydują się na rozwód, ale nie mogą ze sobą dojść do porozumienia? Można spróbować mediacji. Bywa, że pomoc osoby trzeciej pozwala dojść do konsensu, który zadowoli obie strony i do którego warto w tej trudnej sytuacji dążyć. Czasem jednak konieczne jest skorzystanie z usług kancelarii prawnej, która pomoże w skompletowaniu niezbędnych dokumentów oraz będzie nas reprezentować w sądzie. W przypadku polubownego rozwodu, cała operacja może przebiec dość szybko. Wystarczy napisać poprawnie wniosek rozwodowy, uiścić opłatę sądową i nie wnosząc o zwolnienie z kosztów sądowych, orzekanie winy czy podział majątku, zadeklarować chęć rozwodu.

Problemy pojawiają się jednak wtedy, gdy między małżonkami nie ma zgody co do podziału majątku, samej decyzji o rozwodzie albo istnieje kwestia winy rozkładu pożycia. W każdym z tych wypadków należy liczyć się z wydłużeniem czasu postępowania. Bywa jednak, że jest to jedyna droga, ale też warto wiedzieć, kiedy warto na nią wkraczać. Przykładowo w kwestii orzekania o winie, dobrze jest złożyć wniosek, gdy istnieją dysproporcje w dochodach i majątkach stron po rozwodzie. Rozwód może oczywiście być przyznany z wyłącznej winy jednego z małżonków, z winy obojga małżonków, bez orzekania o winie albo z ustaleniem, że żadne z małżonków nie ponosi winy. W każdym z tych wypadków konsekwencje rozwodu są nieco inne. Adwokat po konsultacjach z nami na pewno doradzi, jaki wariant jest możliwy. Warto jednak dodać, że małżeństwo rozwiązane z wyłącznej winy jednego z małżonków orzekane jest stosunkowo rzadko, gdyż prawo przewiduje określenie stopnia winy małżonków i jeśli któryś z małżonków zawinił nawet w niewielkim stopniu (np. reagując obelgami wobec małżonka wywołującego awantury), sąd uzna winę za obopólną.

Przed rozwodem warto zrobić porządek w dokumentach. Chodzi np. o zeznania podatkowe z ostatnich 5 lat, umowę o pracę, odpis aktu małżeństwa i urodzenia dzieci, wszelkie akty notarialne czy kwestie dotyczące wspólnego majątku i tym podobne. Adwokat lub radca prawny wyspecjalizowany w tematyce „rozwodowej” np. www.kancelaria-cieslak.pl/rozwod powinien nam pomóc w ich uzupełnieniu, ale już przed pierwszym spotkaniem warto mieć zabezpieczone te wyżej wymienione. Przydać się może także dziennik wydatków i rachunki (może to mieć znaczenie w kontekście alimentów). Warto też porozmawiać z rodziną i znajomymi, czy gotowi byliby zeznawać w charakterze świadka. Dobrze również zabezpieczyć się finansowo. Jeśli małżonkowie mieli wspólny rachunek w banku, powinno się pomyśleć o założeniu konta na własne nazwisko.

Najważniejsze jednak jest to, aby decyzja o rozwodzie była przemyślana. Należy się też do niej zawczasu przygotować. Rozwód jest czynnością wyczerpującą i to zarówno jeśli chodzi o kwestie formalne czy prawne, ale też w sferze emocjonalnej. To zawsze delikatna i stresująca kwestia. To ważny krok, który wiele zmienia w życiu, i należy być absolutnie pewnym, że faktycznie pragnie się go podjąć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

8 + 1 =