Praca z chemikaliami – zawsze bezpieczna!

chemikalia
.

Firmy, w których pracuje się z chemikaliami, muszą zapewnić pracownikom najwyższy poziom bezpieczeństwa. Oprócz szkoleń szef powinien zorganizować zakup odpowiednich mebli ochronnych, opakowań i komfortowych ubrań roboczych.

Szafy na chemikalia – niezbędne w pracy z niebezpiecznymi substancjami

W przedsiębiorstwach, w których istnieje ryzyko kontaktu z niebezpiecznymi środkami, instaluje się szafy na chemikalia. Ich budowa, rozmieszczenie półek i parametry techniczne odpowiadają  specyficznym potrzebom konkretnych produktów. W każdym dobrze zaopatrzonym sklepie  znajdziesz wiele rodzajów szaf. Różnią się od siebie gabarytami, kolorem i funkcjonalnością, co możesz zobaczyć np. tutaj: https://www.hartmann-tresore.pl/produkty/szafy-na-chemikalia. Przed zakupem zastanów się, jakie przeznaczenie ma mieć szafa  i gdzie ją umieścisz. Zwróć uwagę na szerokość, wysokość i długość mebla oraz na jej specyfikację techniczną.

Jakie zadanie spełniają szafy na chemikalia? Przede wszystkim zapewniają bezpieczne przechowywanie środków uznawanych za niebezpieczne. Dzięki temu każdy składowany w szafie produkt jest zabezpieczony przed uszkodzeniem mechanicznym. Ciecz nie rozleje się i nie wejdzie w interakcję z innymi substancjami. Środki chemiczne mają też zapewnioną optymalną temperaturę i stopień wilgotności. Dzięki temu każdy pracownik jest bezpieczny i może swobodnie podejmować się wykonywanej pracy.

Środki ochrony indywidualnej – to również jest bardzo ważne!

Oprócz mebli ochronnych w firmie powinny znaleźć się inne produkty podwyższające poziom bezpieczeństwa. Jest to na pewno odzież robocza, która zapewnia ochronę danego obszaru ciała. Wśród takiej odzieży należy wymienić, chociażby bluzę, spodnie ogrodniczki, kurtki, kombinezon i fartuch. Niezwykle ważne zadanie spełniają też rękawice robocze, które chronią skórę przed uszkodzeniem czy poparzeniem. Często są to rękawice wykonane z kauczuku syntetycznego. Charakteryzują się odpornością na ścieranie, otarcia, kwasy, tłuszcze czy smary.

Bardzo ważne zadanie spełniają też osłonki na twarz (maski, półmaski i przyłbice), dzięki którym skóra jest doskonale zabezpieczona. Dobrej jakości produkty idealnie dopasują się do twarzy. Mają różne filtry, kilka warstw ochronnych i mocne gumki nieuciskające uszu.  W sklepie z takim asortymentem znajdziesz też inną odzież ochronną oraz inne środki osłony twarzy i nosa.

Pamiętaj, że Twoi pracownicy powinni być chronieni i  dobrze powiadomieni na temat niebezpieczeństwa w pracy z chemikaliami. To od Ciebie zależy, jakiej jakości meble lub odzież znajdą się w firmie. Przepisy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy szczegółowo określają, w jaki sposób pracownik powinien być zabezpieczony. Warto się z nimi zapoznać i stosować jedynie sprawdzone produkty, które znacząco wpłyną na bezpieczeństwo w firmie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 13 = 18