Czy praca w logistyce to dobry pomysł?

praca
.

Dzisiejszy rynek pracy zdecydowanie należy do pracownika. Można zaobserwować ulotny skok na zapotrzebowanie w niektórych branżach. Zawsze jednak znajdzie się praca w szeroko rozumianej logistyce. Gdyż logistyka to nie tylko przygotowywanie dokumentów i wyprawienie kierowcy z towarem. To nie tylko składowanie towarów czy jazda wózkiem widłowym. Pod pojęciem „logistyka” kryje się całe spektrum możliwości.

Jakie wykształcenie i umiejętności?

Oczywiście, jak każda praca, logistyka preferuje wykształcenie kierunkowe lub zbliżone, ale nie jest to wymóg. Myślenie analityczne, umiejętność obsługi programów komputerowych w połączeniu z umiejętnością komunikacji i podejmowania szybkich decyzji może otworzyć niejedne drzwi kariery. Dodatkowym atutem będzie znajomość języka obcego. To wszystko może pomóc w zdobyciu awansu od młodszego specjalisty do stanowiska eksperckiego lub menadżerskiego. Logistyka często daje możliwość wykazania się w optymalizowaniu procesów, redukcji kosztów, a tego właśnie szukają firmy.

Logistyka – Gdzie praca?

Jeśli mówimy o pracy biurowej, to mamy obsługę floty w firmach transportowych. Zatrudnienie można znaleźć zarówno u mniejszych, jak i większych przewoźników. Praca pełna wyzwań oferowana jest również przez duże firmy transportowe, które podnajmują przewoźników na giełdach, ale też tworzą własną bazę. Drugie rozwiązanie pozwala na lepsze reagowanie na zapotrzebowanie klienta.
Drugą opcją, również po stronie zleceniodawcy, jest praca w dziale logistyki w firmie produkcyjnej lub magazynie, który taki dział posiada. Jest to zwykle praca biurowa, ale niejednokrotnie wiąże się również z pracą na magazynie (załadunki i rozładunki).

Logistyka mała i duża – praca zawsze jest

Nieważne, co Twój pracodawca produkuje lub gromadzi. To wszystko potrzebuje obsługi: analizy zaopatrzenia, wsparcia produkcji, transportu wewnętrznego, magazynowania. Do tego dochodzi jeszcze inwentaryzacja, BHP, obsługa systemów IT. Firmy często proponują dodatkowe szkolenia z zakresu e-commerce, obsługi celnej, a nawet języka obcego czy podstaw programowania.

Logistyka właściwie nie wyznacza ograniczeń jeśli chodzi o wykształcenie. Tutaj liczą się bardziej osobowość i zaangażowanie. Niejeden pracodawca przekonał się, że warto inwestować w szkolenie zaangażowanego pracownika. Podstawową zasadą jest znalezienie swojego kierunku rozwoju. Praca w logistyce może otworzyć drzwi do całego łańcucha dostaw i daje poczucie przynależności do specyficznego środowiska, w którym często niemożliwe zjada się na śniadanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

8 + 2 =