Prawa podróżnika – zgubiona walizka, odwołany lot. Sprawdź co ci się należy.

samolot
.

W samym sercu sezonu letniego przeloty na popularnych trasach królują niepodzielnie. Na drugi koniec świata można się przedostać szybko i wygodnie. Ale! Niestety nie zawsze bez problemów. Dziś bierzemy pod lupę najczęstsze przyczyny podróżniczych bolączek i sprawdzamy, co można, co się należy i jak działać, żeby nie tracić.

Zniszczone lub zagubione bagaże

Choć zagubione walizki nie zdarzają się każdemu przewoźnikowi podczas każdego lotu, są – mimo wszystko – jednym z najczęstszych problemów, z jakimi stykają się pasażerowie. Co więcej, jest to kłopot dość dokuczliwy, bycie pozbawionym wszystkiego tego, co spakowało się z myślą, że jest niezbędne podczas wyjazdu, nie należy do przyjemności.

Za bagaż pasażera odpowiada linia lotnicza. Pierwszą i najważniejszą rzeczą, którą należy zrobić, jest podpisanie walizki. To może wiele ułatwić – zwłaszcza w sytuacji, kiedy z jakiejś przyczyny na bagaż trafiła zła (lub nie trafiła wcale) naklejka i ląduje w przechowalni bagaży, uznany za niezidentyfikowany (nie wiadomo czyj jest i dokąd miał lecieć).

Jeśli zdarzyło się, że walizka się zgubiła i nie odnalazłeś jej na taśmie transportowej po przylocie, musisz niezwłocznie skierować się do punktu obsługi przewoźnika. Podczas zgłoszenia będziesz musiał podać dane: personalne, adresowe, kontakt telefoniczny i mailowy, daty – wylotu, przylotu, numer lotu. Na miejscu zostaniesz poinformowany o dalszych krokach. Możesz (niezależnie) kontaktować się z biurem rzeczy znalezionych na lotnisku docelowym oraz lotnisku wylotu (tam na przykład trafiają bagaże niepodpisane, z których odpadła przed lotem naklejka). Procedury poszukiwawcze trwają zwykle do 21 dni. Po tym czasie, jeśli zguba nie zostanie odnaleziona, przewoźnik jest zobowiązany ponieść odpowiedzialność za utratę twojego mienia. Na pocieszenie – większość zagubionych walizek trafia dość szybko w ręce właścicieli. Zagubienie najczęściej wynika bowiem z błędu podczas transportu – walizka dolatuje na złe lotnisko, skąd – prędzej, czy później – trafia do czekającego na nią z utęsknieniem właściciela.

W praktyce maksymalna kwota, należna z tytułu uszkodzenia lub zagubienia bagażu wynosi niewiele ponad 1000 euro. W regulaminach linii lotniczych widnieją jednak zapisy, mówiące o tym, iż jeśli bagaż nie był odpowiednio zapakowany, oznakowany, zawierał zabronione przedmioty – kwota jest pomniejszana. Rzeczy o wysokiej wartości często również są eliminowane – należy je bowiem zgłosić, jako cenne, przed podróżą. Te najcenniejsze warto objąć ubezpieczeniem (dostępnym w liniach lotniczych).

Odwołany/opóźniony lot

Jeśli lot jest opóźniony dłuższy czas, linia lotnicza musi zadbać o to, by pasażerowie otrzymali coś do picia, do jedzenia lub voucher do wykorzystania na lotnisku na zakup powyższych. Musi także zapewnić możliwość wykonania telefonu, czy wysłania emaila. Jeśli opóźnienie przekracza 5 godzin, przewoźnik musi zwrócić koszty biletów lub zadbać o lot powrotny. Jeśli z opóźnienia wynikają wymierne straty finansowe, które jesteś w stanie udokumentować, możesz również ubiegać się o rekompensatę. W przypadku opóźnienia powyżej 1 dnia, linia lotnicza ma obowiązek zapewnić nocleg w hotelu wraz z dowiezieniem do niego i przewiezieniem z powrotem na lotnisko.

Jeśli lot jest odwołany, linia lotnicza musi albo zwrócić poniesione na bilet koszty, albo opłacić inne połączenie. Jeśli wybrany przelot odbywa się dopiero kolejnego dnia, musi opłacić hotel oraz transport do/z hotelu.

Co istotne – i informacje o tym znajdziesz w każdym regulaminie, każdej linii lotniczej – jeśli odwołany lot lub opóźnienie nie wynika z winy przewoźnika, jest wynikiem warunków pogodowych, etc. – podróżny nie ma prawa do odszkodowań i roszczeń.

Jeśli chcesz wystąpić o rekompensatę, musisz udać się do stanowiska odprawy. Tam zostaniesz poinformowany o dalszych krokach, udostępnione zostaną ci stosowne formularze i udzielone instrukcje.

Materiał przygotowany we współpracy z portalem www.pansamolocik.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 4 = 5