Jakie probiotyki dla dzieci w trakcie antybiotykoterapii?

jogurt
.

Probiotyki to dobre bakterie zasiedlające mikroflorę bakteryjną przewodu pokarmowego. Wspierają organizm w walce z infekcjami i uzupełniają florę jelit po kuracji antybiotykowej. Dowiedz się, kiedy i jak podawać probiotyki dzieciom, aby szybko odzyskały mikroflorę bakteryjną jelit.

Jaki probiotyk dla dziecka wybrać?

Bezpieczne probiotyki dla dzieci powinny być wieloszczepowe oraz zawierać najlepiej przebadany szczep bakterii LGG. Wieloszczepowe probiotyki lepiej dopasują się do mikroflory bakteryjnej dzieci. Każdy szczep bakterii ma unikatowe właściwości, co zwiększa spectrum działania probiotyku. Warto wybrać preparat probiotyczny, który zawiera kilka szczepów bakterii. Probiotyki stanowią bardzo różnorodną grupę bakterii, a ich właściwości są szczepozależne. To znaczy, że poszczególne bakterie probiotyczne mają różne właściwości i działanie. Co ważne, aby probiotyk mógł pełnić swoją funkcję, bakterie w nim zawarte muszą być żywe, a więc zdolne do namnażania.

Jakie probiotyki stosować w trakcie antybiotykoterapii?

Antybiotyk leczy infekcję bakteryjną, lecz przy okazji wyjaławia florę jelitową organizmu. Niszczy zarówno bakterie chorobotwórcze, jak i dobroczynne organizmy, tworzące mikroflorę bakteryjną jelit. W zdrowych jelitach małych dzieci najliczniej występują bakterie Lactobacillus, czyli pałeczki kwasu mlekowego, które nie potrafią obronić się przed działaniem leków bakteriobójczych. Dlatego w czasie stosowania antybiotyku cała flora zostaje wyjałowiona. Gdy jelita zostaną pozbawione naturalnej ochrony, mogą rozwinąć się w nich bakterie odpowiedzialne za różnego rodzaju choroby. Może to wywołać objawy, takie jak biegunka, wzdęcia i nudności. Aby jak najlepiej zapobiegać skutkom ubocznym antybiotykoterapii, należy wybrać preparat zawierający wiele szczepów bakterii z rodzaju Lactobacillus.

Wybierając probiotyk dla dziecka, stosującego antybiotyk, warto zwrócić uwagę, jakie szczepy bakterii zawiera dany preparat probiotyczny. Wykazano, że bakterie z rodzaju Bifidobacterium zmniejszają częstość bólów brzucha u dzieci, które przyjmują antybiotyki.

Jak podawać probiotyki dzieciom?

Starszym dzieciom, które nie mają większego kłopotu z połykaniem kapsułek, można podawać probiotyki przeznaczone dla osób dorosłych. U młodszych dzieci świetnie sprawdzą się probiotyki w kroplach. Probiotyki należy stosować zarówno podczas antybiotykoterapii, jak i po jej zakończeniu. Dzięki temu mikroflora jelit zostanie skutecznie odbudowana.

Czy warto podawać dzieciom probiotyki?

Jak najbardziej warto stosować probiotyki dla dzieci. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, w czasie obniżonej odporności oraz stosowania antybiotykoterapii. Probiotyki uzupełniają wyjałowioną mikroflorę jelitową i mają korzystny wpływ na ogólny stan zdrowia dziecka. Należy też pamiętać, że oprócz probiotyku, warto podawać dziecku prebiotyk, czyli składnik odżywczy, jak np. fruktooligosacharydy, który pozwala bakteriom namnażać się w przewodzie pokarmowym. Nowoczesne preparaty łączą w sobie oba wartościowe składniki. Warto też sięgać po naturalne probiotyki dla dzieci w postaci jogurtów, kefirów i kiszonek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

6 + = 16