Masz problem z wypadaniem włosów po porodzie? Dowiedz się, jak o nie zadbać

matka z dzieckiem
.

Większość kobiet uskarża się na nadmierne wypadanie włosów po porodzie. Chociaż jest to proces odwracalny, warto poznać sposoby pozwalające ograniczyć utratę kosmyków i przyspieszyć ich odrost. Sprawdź, w jaki sposób o nie zadbać.

Zawirowania hormonalne w ciąży sprawiają, że włosy w tym okresie stają się gęste i błyszczące. Problem pojawia się kilka miesięcy po porodzie, gdy poziom hormonów się normalizuje. Włosy zaczynają wypadać w nadmiarze, co może wzbudzić niepokój. Pojawia się stres, który dodatkowo nakręca spiralę i potęguje proces utraty kosmyków.

Wypadanie włosów po porodzie to norma

Wypadanie włosów po porodzie spowodowane jest kilkoma czynnikami. Po pierwsze, to wina hormonów odpowiadających za cykl wzrostu włosa. W ciąży przejście kosmyków w ostatnią fazę ulega zahamowaniu. Po porodzie zaś, spadający poziom hormonów sprawia, że włosy, które powinny wypaść wcześniej, wypadają dopiero po porodzie wraz z innymi. Po drugie to wina zwiększonego stężenia prolaktyny – hormonu odpowiadającego za produkcję mleka , a jednocześnie odpowiadającego za wzmożoną utratę włosów.

Jako, że proces nadmiernego wypadania włosów jest wpisany w naturę kobiecego organizmu po porodzie, problem po kilku miesiącach zniknie samoistnie. By jednak nie czekać bezczynnie, warto sięgnąć po sprawdzone sposoby, które pozwolą poprawić kondycję włosów.

Odpowiednia pielęgnacja włosów to podstawa

Chcąc wzmocnić włosy i zapobiec ich nadmiernemu wypadaniu, należy zacząć od podstaw. Odpowiednia pielęgnacja to absolutna podstawa.

Jeśli zależy ci na poprawie kondycji włosów:

  • zrezygnuj z inwazyjnych zabiegów stylizacyjnych, np. częstego farbowania czy agresywnego rozjaśniania,
  • ogranicz do minimum stosowanie urządzeń stylizacyjnych, np. prostownicy czy lokówki,
  • staraj się suszyć włosy chłodnym strumieniem powietrza,
  • stosuj szampony i odżywki, które przeciwdziałają wypadaniu włosów.

Przyłóż także dużą wagę do sposobu mycia włosów – rób to delikatnie, pamiętając o tym, by spłukać nadmiar kosmetyków chłodnym strumieniem wody.

Ważna dobrze zbilansowana dieta

Chociaż nadmierne wypadanie włosów po porodzie zniknie samoistnie po kilku miesiącach (gdy powróci równowaga hormonalna), warto postawić na zdrowe odżywianie. Dobrze zbilansowana dieta pomoże dostarczyć najważniejsze witaminy i składniki mineralne – takie, które bezpośrednio wpływają na kondycję włosów.

Jeśli chcesz wzmocnić je od środka, niech twój codzienny jadłospis będzie bogaty przede wszystkim w witaminy z grupy B – szczególnie biotynę, kwas pantotenowy, niacynę. Istotne znaczenie ma także selen, cynk, miedź i żelazo.

Sięgnij po suplementy dla matek karmiących

Z myślą o matkach karmiących piersią powstały specjalne suplementy diety. Pozwalają szybko uzupełnić niedobory witamin i minerałów wpływających na kondycję włosów.

Wybierając preparaty, zwróć uwagę przede wszystkim na skład. Nie chodzi wyłącznie o to, by dobrane substancje faktycznie przywracały dobrą kondycję włosom, ale by były jednocześnie bezpieczne dla matki karmiącej. Przykładowo, Vitapil Mama oferuje skład opierający się  o naturalne substancje pochodzące  m.in. krzemionki pozyskiwanej z młodych pędów bambusa, biotyny, niacyny, kwasu pantotenowego, cynku. To składniki wzmacniające włosy, a jednocześnie bezpieczne dla matki i karmionego przez nią dziecka.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9 + 1 =