Problemy z nauką u dziecka nie muszą być oznaką poważnych problemów

dziecko
.

Problemy z nauką mają nawet dzieci szczególnie uzdolnione i inteligentne. Nie zawsze kłopoty z przyswajaniem wiedzy dotyczą dzieci z różnymi dysfunkcjami. Czasem wystarczy zmiana sposobu nauczania i inne podejście nauczyciela, a czasem okazuje się, że przyczyna leży zupełnie gdzie indziej.

Naturalne zmiany rozwojowe czy problemy psychologiczne?

Rozwój dziecka jest dynamiczny, a poszczególne etapy rozwoju stwarzają mniejsze lub większe trudności w codziennym życiu. Szczególnym okresem jest dojrzewanie, które u każdego dziecka- nastolatka przebiega inaczej. Niektóre nastolatki nie potrafią skupić się na nauce, ponieważ są bardziej ukierunkowane na budowanie relacji z rówieśnikami i odnalezienie własnej tożsamości. Okres dojrzewania jest dla wielu rodziców i nastolatków trudny, ponieważ często nauka schodzi na dalszy plan przed życiem towarzyskim.

Jednak rodzice powinni być czujni i obserwować dziecko, ponieważ bywa, że dziecko pomimo swoich zdolności nie może skupić się na nauce ze względu na brak akceptacji wśród rówieśników lub problemy rodzinne np. alkoholizm, rozwód rodziców lub brak wsparcia ze strony rodziców. Permanentny stres u dziecka sprawia, że przyswajanie wiedzy staje się niezwykle trudny, ponieważ umysł dziecka jest przemęczony problemami.

Czasem przyczyną jest zbyt mało snu.

Aby dziecko w ciągu dnia nie miało trudności w skupieniu uwagi oraz zapamiętywaniu nowych informacji musi być wyspane i wypoczęte. Z pewnością niewskazane jest oglądanie telewizji lub siedzenie przy komputerze do późnych godzin nocnych. Układ nerwowy dziecka może być wyczerpany całym dniem w szkole, odrabianiem zadań domowych oraz odbieraniem innych bodźców. Najlepszą metodą regeneracji organizmu dziecka jest odpowiednio długi sen oraz spędzanie czasu na relaksujących czynnościach. Wszystko zależy od upodobań- niektóre dzieci lubią spędzać czas na aktywności fizycznej, a inne wolą poczytać książkę. Najważniejsze, aby były to zajęcia nie związane z nauką.

Magnez, wapń, żelazo i inne minerały mają wpływ na wyniki w nauce.

Pamięć, koncentracja uwagi i energia do nauki jest także uwarunkowana właściwą dietą. Jeśli dziecko spożywa posiłki ubogie w witaminy i minerały, czyli węglowodany proste mają przewagę w diecie, prędzej, czy później organizm będzie domagał się wzmocnienia i pojawią się problemy w nauce. Minerały, które są potrzebne dla prawidłowej pracy mózgu to m.in. magnez, wapń, potas, żelazo, cynk i fosfor. Bardzo ważny jest magnez, który poprawia koncentrację i pamięć, a także łagodzi stres. Można go znaleźć w mleku, kefirze, warzywach liściastych, kaszach, ciemnym pieczywie, kakao, orzechach. Źródłem cynku są np. orzechy, a potas jest zawarty w pomidorach, bananach, porzeczkach i orzechach. W mięsie, serach i rybie znajdziemy fosfor, a żelazo w czerwonym mięcie, wątróbce i szczypiorku. Dzięki zróżnicowanej diecie praca mózgu powinna odbywać się bez zarzutu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

49 + = 59