Jak przygotować dziecko do przedszkola – podstawowe zasady

dziecko
.

Być może to nieco zaskakujące, ale tak naprawdę zanim mama zacznie przygotowywać swoje ukochane dziecko na nowe wyzwanie jakie go czeka, czyli przedszkole na ten ważny moment powinna przygotować przede wszystkim samą siebie. Większość dzieci w wieku 3 lat jest niezwykle ciekawa świata, potrzebuje dużo ruchu i kontaktu z rówieśnikami, więc być może znacznie szybciej przyzwyczai się do instytucji jaką jest przedszkole niż jego mama.

Aby odpowiednio przygotować się do dnia, w którym dziecko stanie się przedszkolakiem, zarówno mama jak i tata powinni wypełnić wszystkie poniższe punkty.

1. Odpowiednie przedszkole to podstawa. Niestety w dzisiejszych czasach rodzice mają mocno ograniczoną możliwość wyboru tego typu placówki, ze względu na znaczniej mniejszą ilość miejsc, niż jest chętnych dzieci. Jednak warto zapoznać się z ofertami najlepszych przedszkoli państwowych i tam złożyć podanie w oczekiwaniu na przyjęcie do niego malucha. Chyba, że jesteśmy w tej uprzywilejowanej sytuacji i możemy pozwolić sobie na wybór placówki prywatnej, w których często dzieci są pod znacznie lepszą opieką.

2. Wprowadzenie dziecka w sytuacje, z jaką spotka się w przedszkolu. W miarę możliwości, dziecko powinno być samodzielne. Warto zapoznawać stopniowo dziecko z zasadami obowiązującymi w tego typu placówce, przedstawiając wszystkie zalety.

3. Kontakt z rówieśnikami. Im częstszy tym łatwiej dziecku będzie się zaadoptować w grupie.

4. Zajęcia adaptacyjne, jakie organizuje każde przedszkole . Tego momentu nie wolno przegapić, bowiem to najlepszy sposób na to, by dziecko mogło zapoznać się z budynkiem, dziećmi, wychowawczynią i klimatem charakterystycznym dla przedszkoli.

Kiedy dla dziecka jest właściwy moment na pójście do przedszkola

Wielu rodziców zastanawia się nad tym, czy w momencie, gdy ich dziecko kończy 3 lata gotowe jest na to, by zacząć chodzić do przedszkola. W przypadku maluchów mających już styczność ze żłobkiem jest prosta. W przypadku tych będących pod opieką rodziców, niani lub kogoś bliskiego niestety nie jest to takie proste. chociaż, jak podkreślają psychologowie są pewne symptomy świadczące o tym, że przedszkole to odpowiednie miejsce dla dziecka. Oto one:
– jeśli dziecko nie ma problemów z rozstaniem z rodzicami i bez problemów zostaje pod opieką kogoś, kogo zna przez kilka godzin gotowe jest do podjęcia nowego wyzwania. Dziecko nie potrzebujące stałej obecności rodzica wie, że mama czy tata wrócą o odpowiedniej porze, zatem jest spokojne i nie denerwuje się brakiem obecności bliskich;

– dziecko które uwielbia kontakt z rówieśnikami ma duże szansę na to, że dobrze zaadoptuje się w przedszkolu.

Pierwsza porażka to nie powód do zmartwienia i rezygnacji

Nawet jeśli wydaje nam się, że przedszkole dla naszego dziecka to rozwiązanie idealne, zdarzyć się może, że tuż na samym początku, wbrew początkowym oczekiwaniom pojawi się falstart. Problem pojawia się nie tylko ze strony dziecka mającego problem z pozostaniem w placówce. Niezwykle kłopotliwe okazuje się też to, że dzieci często po przyjściu do przedszkola zaczynają chorować.

Dość często. Dlatego niezwykle ważne jest, by rodzice odpowiedniego przygotowali sobie zaplecze, czyli znaleźli osobę, która na czas choroby zaopiekuje się dzieckiem. Dlatego na samym początku, gdy tylko dziecko pójdzie do przedszkola, warto nie brać na siebie zbyt wielu obowiązków, przez które nie możliwe byłoby poświęcenie dziecku odpowiedniej ilości czasu i uwagi.

Warto jednak pamiętać, że dziecko i przedszkole bardzo często równoznaczne jest z fontanną łez. Z obu stron. Jednak dla dobra samopoczucia małego człowieka warto, aby nie widział łez rodziców. Dla niego płacz będzie oczyszczeniem z emocji i rozładowaniem napięcia związanego z wkroczeniem przez dziecko w nieznany jeszcze zbyt dobrze dla niego świat. Jedne dzieci przyzwyczajają się szybciej inne wolniej. Najlepszym środkiem na przetrwanie jest cierpliwość, wyrozumiałość i tłumaczenie wszystkiego dziecku, tak by rozumiało swoją nową sytuację i nie czuło się zagubione.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 3 = 4