Jak przygotować dziecko do żłobka?

dziecko
.

“Rozstanie z maluchem to najczęściej bardzo przykry i wymagający moment, zarówno dla samej pociechy, jak i dla rodziców” – mówi właścicielka żłobka w Konstancinie. Dziecko przyzwyczajone do ciągłej obecności bliskich, bardzo przeżywa tę wielką zmianę, dlatego jeśli planujemy oddać je do żłobka, należy odpowiednio wcześnie zadbać o właściwe przygotowanie malca. To na rodzicach spoczywa odpowiedzialność, by przekonać dziecko do nowej rutyny i zupełnie innego rytmu dnia. Jak przygotować dziecko do żłobka? Oto kilka sprawdzonych porad.

Oswajaj dziecko z otoczeniem

Pozwól swojemu dziecku na częsty kontakt z innymi maluchami, dzięki czemu pozna nie tylko różne zachowania oraz sposoby spędzania czasu z dziećmi, ale również określone sytuacje społeczne. Warto pamiętać, że malec jest świetnym obserwatorem i doskonale przyswaja nowe informacje, dlatego tak ważne jest, by zabawa z dziećmi kojarzona była pozytywnie, dzięki czemu łatwiej zaadoptuje się w nowym otoczeniu. Zapraszaj znajomych do domu, odwiedzaj parki i place zabaw, zabieraj pociechę do sklepów, środków komunikacji miejskiej. Niech obecność obcych nie powoduje w nim uczucia paniki.

Zaplanuj wizytę w wybranym żłobku

Wiele żłobków, dbających o komfort i dobre samopoczucie maluchów, umożliwia wizytę w placówce, dzięki czemu nasze dziecko poznaje zupełnie nowe dla niego otoczenie. Jest to doskonały sposób, by przekonać je, że żłobek to fajne i wesołe miejsce, gdzie znajdzie mnóstwo kolorowych zabawek, a „ciocie” opiekunki są miłe i uśmiechnięte. Przykładem jest żłobek w Konstancinie, gdzie proces adaptacyjny zaczyna się z odpowiednim wyprzedzeniem, przez co mamy wystarczającą ilość czasu, by bez stresu przygotować nasze dziecko do zmian. Taka praktyka wzbudza poczucie bezpieczeństwa i dobre emocje.

Pokaż dziecku jego wyprawkę

Każda placówka posiada listę niezbędnych artykułów, w które musimy zaopatrzyć naszą pociechę. Doskonałym sposobem jest skompletowanie wszystkiego odpowiednio wcześnie i pozwolenie dziecku na oswojenie się z tymi przedmiotami. Opowiadaj spokojnie gdzie będzie z nich korzystał i w jakim celu zostały kupione, dzięki czemu maluch szybko zacznie kojarzyć dane przedmioty z określoną sytuacją.

Czas, czas, czas…

Dajcie sobie odpowiedni czas na przygotowania. To chyba nadrzędna i najbardziej istotna rada w kwestii przygotowania dziecka do żłobka. Taka zmiana powinna zostać starannie zaplanowana, bez pośpiechu i bez stresu. Trzeba pamiętać, by zapewnić dziecku spokój, mnóstwo ciepłych gestów, przytulania i wsparcia. Dziecko powinno czuć, że rozłąka będzie tylko chwilowa, a powrót do domu będzie powrotem do bezpiecznego miejsca i kochających rodziców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 52 = 57