Jak przygotować się do ciąży?

ciąża
.

Wiele z nas w pewnym momencie mówi sobie „to już czas” i rozpoczyna planowanie ciąży. Jednak w czasie tego procesu zapominamy o najważniejszym – o sobie. Cały czas żyjemy dzieckiem, martwiąc się o nie, aby się zdrowe urodziło, nic mu nie zabrakło. Jednak przy planowaniu nigdy, ale to nigdy nie powinnyśmy zapominać o sobie. Jak więc przygotować się do ciąży?

Przede wszystkim zadbaj o siebie

Wkrótce i tak całą gotówkę będziesz przeznaczać na dziecko, dlatego umów się z kosmetyczką, pojedź do ośrodka SPA. Odpocznij i się zrelaksuj. Nic lepiej nie wpływa na planowanie i zajście w ciążę niż spokojna TY! Bez stresu i dodatkowych zmartwień. A nowy wygląd, wyregulowane brwi, czy zabiegi na ciało sprawią, że będziesz się czuć jeszcze bardziej atrakcyjnie!

Twoje ciało wymaga interwencji?

Wejdź na wagę. Sprawdź swój wskaźnik BMI, sama stwierdź, czy dobrze się czujesz w tej wadze, którą wskazuje Ci urządzenie. Jeżeli coś jest nie tak – to ostatnia chwila, aby zrzucić zbędne kilogramy! Wyrzuć z głowy myślenie pod tytułem „ale i tak przytyję” – owszem, ale mniej. Będzie Ci łatwiej funkcjonować, a po porodzie, szybciej wrócisz do dawnego rozmiaru.

Trochę ruchu nie zaszkodzi!

Nie bez powodu mówią, że ruch to zdrowie. Dlatego nie żałuj sobie sportu – wyjdź na rower, może zacznij biegać lub spacerować z kijkami. Rób coś, co wymaga wysiłku – wysportowane ciało, wzmocnione mięśnie pomogą Ci przetrwać ciążę – nie myśl sobie, że te 9 miesięcy są usłane różami, bo tak nie jest. Szczególnie ostatnie miesiące są męczące dla kobiety, a jednak wysportowana sylwetka, nawet z dzidziusiem na pokładzie, pomoże przetrwać ten czas. A i przy porodzie będzie łatwiej.

Kiedy ostatni raz byłaś na urlopie?

Mama to zawód pełnoetatowy, tutaj nie ma zwolnień, urlopów na żądanie. Dlatego spakuj siebie i swojego partnera i wybierz się na wycieczkę. Może to być nawet weekendowy wyjazd za miasto, a może kręci Cię egzotyka? Nie żałuj sobie – nie teraz, później będzie za późno, bo dziecko będzie potrzebować tego czy tamtego.

Poza tym, bardzo ważne jest, abyś teraz spędziła jak najwięcej czasu ze swoim partnerem. Wykorzystaj ten czas tylko dla Was, rozmawiaj z nim, chodź na spacery, zachowujcie się, jakby była to Wasza pierwsza randka – przed Wami bardzo ważne i odpowiedzialne zadanie – gdy dziecko przyjdzie na świat, będziecie mieć mniej czasu dla siebie, a to niestety może sprzyjać problemom i oddaleniu.

Zmień dietę!

Zacznij się zdrowo odżywiać! Odstaw raz na zawsze wszelkie fast foody, napoje gazowane – zdrowe ciało, nie tylko wysportowane, to idealne warunki dla naszej fasolki. A im szybciej przyzwyczaisz się do nowych nawyków żywieniowych, tym lepiej dla Ciebie. Nie będziesz żyć w przekonaniu, że rezygnujesz z hot doga czy hamburgera „przez dziecko”.

Zrób sobie badania

Idź na badania – pójdź do ginekologa na USG. Ważne są także badania krwi oraz moczu. Sprawdź też cukier, białko i wybierz się do dentysty! W trakcie ciąży lepiej nie korzystać ze znieczulenia, a także wtedy nasze zęby są bardzo narażone na problemy (płód zabiera wszystko „co dobre” z naszego organizmu i bardzo łatwo o anemię czy problemy z próchnicą).

Mamy nadzieję, że te porady pomogą Wam zaplanować ciążę i przy okazji czerpać z tego okresu, jak najwięcej satysfakcji! Lepiej wcześniej wszystko „ogarnąć” niż później gorączkowo załatwiać sprawy, gdy dziecko jest już w drodze.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 2 = 7