Jak przygotować się do karmienia piersią?

karmienie piersią
.

Czas karmienia piersią jest wspaniały zarówno dla matki i dziecka, a przynajmniej powinien taki być. W rzeczywistości, szczególnie w początkowym okresie bywa bardzo stresujący. Młoda mama zastanawia się, czy na pewno starczy jej pokarmu, czy maluch będzie chciał jeść i czy cały ten proces nie sprawi jej bólu.

To naturalne

Tak naprawdę kobiece piersi same przygotowują się do karmienia. Nie potrzeba do tego żadnych specjalnych zabiegów. W żadnym wypadku nie należy hartować brodawek. Może to skończyć się dla nas negatywnie i uszkodzić bardzo delikatne brodawki. Zamiast używania różnego rodzaju maści, czy szorowania piersi szorstka gąbką, lepiej jest pozwolić im przygotować się na karmienie w sposób naturalny. Przez całą ciąże oraz okres karmienia powinny być one traktowane delikatnie, przemywane letnią wodą. Ważny jest również prawidłowo dobrany biustonosz. Oczywiście piersi w trakcie ciąży i po narodzinach dziecka zmieniają swój rozmiar, należy o tym pamiętać i dobrać odpowiedni stanik. Nie może on być za mały.

Nie słuchać wszystkich

Kiedy na świat przychodzi nowy członek rodziny, młoda mama jest otoczona z każdej strony mnóstwem różnych rad. Każdy przekazuje jej wskazówki, które podobno są najlepsze i najbardziej sprawdzone. Warto jednak pamiętać, że to co sprawdziło się w jednym przypadku (najczęściej kilkanaście lat temu), niekoniecznie będzie działało dzisiaj. Wiele z tych rad, to po prostu niezbyt sprawdzone legendy, w które absolutnie nie należy wierzyć. Dużo bezpieczniej jest poprosić o radę położną lub konsultantkę laktacyjną. Posiadają one rzetelną wiedzę w tym temacie i możemy im zaufać.

Przygotować się na wszystko

Macierzyństwo jest oczywiście wspaniałe, jednak mogą zdarzyć się gorsze chwile. Często dotyczą one właśnie karmienia piersią. Początki tej czynności są dość stresujące i sprawiają, że młoda mama szybko się denerwuje. W takiej sytuacji karmienie staje się bardzo trudnym zadaniem. Narasta irytacja, często pojawiają się łzy. Sytuacja pogarsza jeśli do złego samopoczucia dołączymy ból i stany zapalne piersi. Zanim zaczniemy karmić dobrze wyposażyć się w kojącą lanolinę firmy Lansinoh i kompresy łagodzące ewentualny ból.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 4 = 3