Jak przygotować się do wyjazdu rodzinnego?

wyjazd
.

Sprawdź, co warto zabrać ze sobą w podróż i o czym pamiętać przed urlopem.

1. Lista obowiązkowa

Jej stworzenie wydaje się oczywiste, ale wiele osób ją pomija. To duży błąd. Listy ze spisem co zabrać, nie rób nigdy dzień przed wyjazdem i tylko po to, żeby odhaczyć rzeczy, które właśnie pakujesz do walizki. Spisz ją nawet na kilka tygodni przed urlopem. Będziesz mieć wtedy czas, żeby kilka razy porządnie ją przeanalizować i dopisać rzeczy, które za pierwszym razem wyleciały Ci z głowy.

W ten sposób zapewnisz sobie też więcej czasu na zakupy i unikniesz sytuacji, gdy czegoś zabraknie w pobliskiej aptece, a wyjazd rozpoczyna się za kilka godzin.

2. Pamiętaj o właściwym nawadnianiu

W samolocie, podczas długiej podróży samochodem czy autobusem nietrudno o gorsze nawodnienie. Właśnie dlatego, zwłaszcza gdy podróżujesz z dziećmi, pamiętaj o regularnym piciu. Najlepiej organizm nawadnia woda, ale równie dobrze robią to soki czy zielona herbata. Zamiast popijać je cały czas małymi łykami w trakcie podróży, lepiej wypijać równowartość jednej szklanki, co około godzinę. To najlepszy sposób na zapewnienie organizmowi właściwego poziomu nawodnienia.

3. Nie zapomnij apteczki

Zwłaszcza, gdy wybierasz się poza Polskę, bo leki które zazwyczaj stosujesz mogą być niedostępne w innych krajach. Spakuj do niej jałowe opatrunki, płyn odkażający i plastry. Przydadzą się też podstawowe leki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, a także te na zatrucia pokarmowe, biegunkę, elektrolity oraz repelenty przeciw insektom. Na wakacjach nie rezygnuj z suplementów, które sama przyjmujesz, albo ktoś z Twojej rodziny, bo stanowią one uzupełnienie Twojej normalnej diety.

Jeśli na przykład dziecko przyjmuje suplementy, takie jak witamina D dla niemowląt i dzieci lub preparaty z wapniem, także spakuj je do wakacyjnej apteczki. Może się wydawać, że witamina D dla niemowląt i małych dzieci nie jest konieczna podczas letniego wyjazdu, jednak pamiętaj, że kremy z filtrem UV blokują jej syntezę. Dlatego warto przyjmować suplementy nawet latem. Dobrym pomysłem jest probiotyk z witaminą D, który dodatkowo wesprze mikrobiom dziecka.

4. Sprawdzaj dokładnie zalecenia

Głównie wtedy, gdy wybierasz się za granicę. Upewnij się, czy ubezpieczenie, które posiadasz obowiązuje w danym miejscu, czy musisz wykupić dodatkowe. Dowiedz się też o zalecanych szczepieniach, lekach, a także sprawdź tylko z pozoru oczywistą rzecz – czy wystarczy dowód czy potrzebujecie ważnych paszportów. Często nawet podróżując po Europie mogą okazać się konieczne do przekroczenia granicy.

5. Kosmetyczka idealnie spakowana

Na rodzinny wyjazd przygotuj też dobrze zaopatrzoną kosmetyczkę. Latem konieczny będzie krem z wysokim filtrem, minimum SPF 30 i preparat łagodzący podrażnienia po słońcu. Jeśli ktoś z członków Twojej rodziny ma wrażliwą skórę, nie ryzykuj z hotelowymi kosmetykami, tylko weź własne, sprawdzone, zwłaszcza żel pod prysznic, balsam i krem do twarzy. Nie zapomnij wtedy też o łagodzącym preparacie do twarzy i ciała, bo zmiana wody także może dodatkowo podrażnić skórę.

Bibliografia:

  1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/306638.php

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

62 − 53 =