Terapia online jest prowadzeniem rozmowy za pośrednictwem czatu, e-maila lub wideo rozmowy. Tą formę pomocy można znaleźć na forach psychologicznych lub na stronach ośrodków terapeutycznych. Czat z psychologiem może pomóc w poradnictwie lub psychoedukacji, gdzie e-pomoc polega na pokonywaniu barier oraz doradzaniu w podjęciu życiowych decyzji.
Internet pełni w życiu ludzi coraz większe znaczenie. Za jego pomocą można robić zakupy, rozmawiać lub zwiedzać odległe miejsca w wirtualnej rzeczywistości. Coraz częściej słyszy się też o terapii internetowej.
Czym jest terapia online?
Terapia online polega na przeprowadzaniu rozmowy za pomocą e-maili, czatu lub wideo rozmowy. O ile dwie pierwsze opcje są raczej dorywczym doradztwem, to kontakt przez kamerę jest pewną namiastką realnego kontaktu. Zarówno psycholog, jak i pacjent widzą swoją mowę ciała, co jest równie ważne w terapii co język werbalny. W internecie jest wiele forów, na których ogłaszają się grupy wsparcia kierowane przez wykwalifikowanych specjalistów. Przy każdym użytkowniku jest opis jego kompetencji i wykształcenia, co pozwala klientowi dopasować formę pomocy dostosowaną do swoich potrzeb.
Dla kogo może być skierowana terapia online?
W Polsce jest wiele miast bez dostępu do psychologa. Internet natomiast jest w niemal każdym domu. E-pomoc może być pośrednim rozwiązaniem dla osób, które nie mają możliwości „prawdziwej” terapii. Z racji, że większość psychologów oferuje swoje usługi stacjonarnie, osoby niepełnosprawne (często dużo bardziej potrzebujące pomocy psychologicznej) są wykluczone z możliwości skorzystania z terapii. W czasach masowej emigracji zarobkowej, wiele osób żyje w kraju, gdzie nie zna języka ojczystego na tyle, aby skorzystać z pomocy terapeutycznej psychologa obcojęzycznego. Wideo rozmowa z polskim psychologiem może być próbą poradzenia sobie z trudnościami życia z dala od ojczyzny.
Na co zwrócić uwagę decydując się na pomoc online?
Terapia online w związku z brakiem fizycznej relacji z psychologiem ma niską skuteczność. Podstawą poprawienia jakości życia klienta jest szczera relacja z terapeutą. Takie aspekty kontaktu jak ton głosu, postawa ciała, mimika czy stosunek do klienta są niemożliwe do bezpośredniego przekazania przez internet. Tworzy to połowiczną relację, która przynosi też częściowe korzyści. Psychologiczna pomoc internetowa może być skuteczna na gruncie poradnictwa oraz psychoedukacji. Te metody nieraz pomagają podjąć lepsze decyzje, znieść pewne bariery życiowe lub lepiej wykorzystać swój potencjał. Psychoterapia natomiast skupia się leczeniu chorób natury psychicznej. Aby osiągnąć sukces w tej dziedzinie, psycholog powinien podążać za pacjentem, być jego współtowarzyszem we wspólnej podróży. Ten rodzaj pomocy jest niemożliwy na gruncie internetowym, gdzie relacja jest ograniczona do znaków lub obrazu na monitorze. Należy również pamiętać, że w internecie dużo łatwiej jest trafić na niewłaściwą osobę, która nie ma należytych kompetencji lub wskazane umiejętności są nieprawdziwe. Dlatego niezmiernie istotne jest, by kontaktować się ze znanymi ośrodkami terapeutycznymi, które oferują swoje usługi również w internecie. Przed skorzystaniem z e-pomocy warto też zapoznać się z regulaminem i zasadami bezpieczeństwa pracy online.
Permalink
Terapia online jak najbardziej ma sens! Tak prawdę mówiąc, każda pomoc w obliczu problemu jest istotna. Ja akurat należę do grupy osób, u których przeszkodzą w tradycyjnej terapii była mała miejscowość, a zmagałam się z depresją poporodową. Trafiłam do e-poradnia.com. Patrząc z perspektywy czasu, to nawet jakby w moim mieście był psycholog, to rozwiązanie było najlepsze. Łatwiej było dopasować termin terapii i czułam się lepiej z myślą, że dziecko jest w pobliżu.