Jak radzić sobie z duszącym kaszlem?

kaszel
.

Kaszel to powszechny problem związany głównie z chorobą górnych dróg oddechowych. Duszący kaszel może pojawić się u osób w każdym wieku i wynikać z różnych czynników. Wskazujemy najczęstsze przyczyny powstawania tego problemu i podpowiadamy, w jaki sposób można sobie z nim poradzić.

Duszący kaszel – najczęstsze przyczyny

Znanych jest wiele różnych przyczyn powstawania duszącego kaszlu. Najczęściej jest to po prostu przeziębienie i towarzysząca mu infekcja górnych oraz dolnych dróg oddechowych. Bardzo często duszącym kaszlem nazywa się również kaszel palacza. Pacjenci zwykle go bagatelizują, jednak zawsze warto udać się po poradę do lekarza, ponieważ nieleczony duszący kaszel palacza może z czasem prowadzić do bardzo poważnych skutków.

Taki rodzaj kaszlu może być też wywołany przez szereg innych czynników:

  • choroby układu oddechowego, jak na przykład zespół przewlekłego spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła – bardzo często spotykany przy alergiach wziewnych,
  • astma oskrzelowa, która wywoływana jest przez specyficzne zwężenie dróg oddechowych,
  • taki kaszel wywołują również niektóre leki, na przykład inhibitory konwertazy angiotensyny, które stosowane są w przypadku chorób układu krwionośnego.

Okazuje się również, że taki rodzaj kaszlu może mieć podłoże psychogenne. Niekiedy maskowana depresja objawia się również duszącym kaszlem, który może nasilać się w momentach silnie stresujących i trudnych.

Duszący kaszel – metody radzenia sobie z problemem

W aptekach można dziś znaleźć wiele specyfików na kaszel. Są to zarówno preparaty na receptę, jak i bez recepty. Zaleca się jednak, aby przed ich stosowaniem zapoznać się z ulotką, a najlepiej poradzić lekarza lub farmaceuty. Jeżeli przyczyną kaszlu jest przeziębienie, lekarze zwykle zalecają, aby stosować tabletki i syropy, które mają zminimalizować kaszel. Szczególnie w przypadku dziecka warto konsultować podawanie preparatów z lekarzem, aby nie zaszkodzić małemu pacjentowi. Poza preparatami z apteki, można też stosować domowe sposoby, znane już naszym babciom. Powszechnie wybieraną metodą jest przyjmowanie samodzielnie wykonanego syropu z pędów sosny. Nie tylko redukuje przykre i uporczywe objawy kaszlu, ale zmniejsza też ból. Na duszący kaszel działa też napar z tymianku, który można wykonać w kilka chwil w domu. Poza tym, ból gardła, który wynika z duszącego kaszlu wspaniale łagodzi siemię lniane. Dodatkowo, siemię wpływa też pozytywnie na układ pokarmowy i osłania go, co może być przydatne, jeśli dodatkowo stosuje się też inne leki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 + 6 =