Małe dzieci odruchowo łapią różnego rodzaju przedmioty i bez zastanowienia wkładają je do buzi. W takiej sytuacji należy bezwzględnie reagować, ponieważ znajdują się na nich miliony bakterii, a te mogą być odpowiedzialne za powstawanie przykrych objawów, jak na przykład pleśniawki. W jaki sposób można sobie z nimi skutecznie poradzić?
Czym są pleśniawki?
Ich objaw to biały nalot w jamie ustnej, który powodowany jest przez grzyby – drożdżaki. Na pierwszy rzut oka mogą one wyglądać jak resztki mleka, które przykleiły się do wewnętrznej strony policzka, jednak próba ich odklejenia, praktycznie zawsze kończy się krwawieniem.
W jaki sposób dziecko można narazić na pleśniawki?
- jeśli często wkłada rączki do buzi,
- ma kontakt z zakażoną piersią mamy,
- wkłada do buzi różnego rodzaju przedmioty,
- gdy liżemy smoczek, który wcześniej spadł na podłogę.
Aby uniknąć zakażenia, należy jak najczęściej myć ręce swoje oraz dziecka. Nie można pozwalać mu wkładać do buzi żadnych przedmiotów, a wszystkie zabawki powinny być myte i sterylizowane jak najczęściej. Oczywiście, nie powinno się popadać w przesadę, jednak higiena jest tu kluczowym czynnikiem. U osób dorosłych problem ten pojawia się bardzo rzadko, ponieważ ślina zawiera wiele naturalnych substancji bakteriobójczych. Niestety, u maluszków tak jeszcze nie jest, dlatego tak bardzo narażone są one na powstawanie tych bolesnych ranek.
Jak rozpoznać pleśniawki?
Na początku nie wywołują one żadnych objawów. Jeśli pleśniawek nie ma wiele, nie powinny nawet wywoływać u maluszka dyskomfortu. Niektórzy rodzice nie zauważają ich nawet w buzi dziecka. Po jakimś czasie pleśniawki wyglądają już jak resztki mleka na policzkach, podniebieniu, czy języku. Nie da się ich jednak usunąć przy pomocy jałowego gazika, a takie próby mogą kończyć się krwawieniem z jamy ustnej. Jeśli pleśniawek jest wiele, dzieci bywają apatyczne i nie chcą jadać posiłków, ponieważ sprawia im to ból i dyskomfort. W szczególności posiłki ciepłe i kwaśne sprawiają dzieciom trudność i wywołują największy ból. W skrajnych przypadkach może pojawiać się również gorączka. Na pewno kluczowa jest wówczas odpowiednia higiena jamy ustnej. Niektórzy lekarze zalecają też podawanie dzieciom probiotyków, aby przywrócić równowagę w organizmie. W przypadku dzieci, które zaczynają żyć na podłodze i raczkować, a z czasem stawiają swoje pierwsze kroki, problem pleśniawek jest dość powszechny, choć można się starać mu zapobiegać zachowując czystość.