Jak sobie radzić ze złością wobec dziecka?

złość
.

Rodzicielstwo wyzwala wiele silnych, dotąd nieznanych nieraz emocji, takich jak euforia i wszechogarniająca miłość, jednakże na drodze macierzyństwa i ojcostwa spotykają nas również trudne chwile, które mogą powodować pojawienie się złości a nawet agresji w stosunku do pociechy, którą przecież bardzo kochamy.

Rodzicielstwo wyzwala wiele silnych, dotąd nieznanych nieraz emocji, takich jak euforia i wszechogarniająca miłość, jednakże na drodze macierzyństwa i ojcostwa spotykają nas również trudne chwile, które mogą powodować pojawienie się złości a nawet agresji w stosunku do pociechy, którą przecież bardzo kochamy. O tego typu uczuciach mówi się niewiele, ponieważ jest to społeczne tabu. Należy jednak spojrzeć prawdzie w oczy i przyznać, że negatywne uczucia do dzieci mogą się pojawić nagle i niespodziewanie, szczególnie jeżeli nasze własne dzieciństwo było pełne złości i negatywnych emocji. Wzorce emocjonalne przenosimy do własnej rodziny w sposób nieraz zupełnie nieuświadomiony. Inną przyczyną złości na własne dziecko mogą być zupełnie zlekceważone najważniejsze pod potrzeby rodzica, takie jak potrzeba wypoczynku czy odosobnienia na chwilę, by się po prostu zrelaksować i odciąć od codzienności.

Jak sobie pomóc?

Należy sobie uświadomić, że złość i agresja skierowane w stosunku do dziecka, trafiają w zupełnie bezradną istotę i mogą mieć bardzo negatywny wpływ na kształtowanie jej psychiki i emocji. Niektórzy rodzice posuwają się również do klapsów czy lania, a warto przypomnieć, że w naszym kraju wszelka przemoc fizyczna w stosunku do dziecka jest karalna. Niestety przemoc emocjonalna i psychiczna boli nieraz nawet mocniej i pozostawia trwały rany na całe życie. Jak kontrolować złość wobec dziecka?

Pierwszym krokiem do tego, by udać się po pomoc jest uświadomienie sobie własnego problemu bezradności i związanej z tym złości i agresji. Druga sprawa to przyznanie przed samym sobą, że nie jesteśmy sobie w stanie poradzić z tym sami. Nieocenioną pomocą będzie w tym względzie psycholog. Na szczęście w dzisiejszych czasach wizyty w poradni psychologicznej przestają być czymś wstydliwym i coraz więcej rodziców sięga po taką pomoc. Dzięki temu istnieje ogromna szansa na uzdrowienie stosunków rodzinnych już na samym początku problemu. Rodzinna poradnia psychologiczna i specjaliści którzy tam pracują są w stanie zaoferować terapię, która pomoże przepracować własne emocje zrozumieć je i poradzić sobie z tym co przynosi codzienność. Ogromne znaczenie ma akceptacja własnych negatywnych emocji, ale również uświadomienie sobie, że dziecko jest bezradną ofiarą i że nie mamy prawa go krzywdzić okazując złość na żaden ze sposobów. Na terapii rodzice uczą się jak radzić sobie z tym, co ich przytłacza. To ogromny krok do przodu, zarówno jeżeli chodzi o samorozwój matki czy ojca jak i też dbałość o zdrową atmosferę w rodzinie. Praktycznie w każdym mieście istnieje poradnia psychologiczna, do której można się udać na konsultację w sytuacji kryzysowej, ale także podjąć długotrwałą terapię, która pozwoli poukładać własne emocje. Robimy to nie tylko dla własnego dobra, ale przede wszystkim dla dobra dziecka, które ma prawo do szczęśliwego i spokojnego dzieciństwa.

Poradnia psychologiczna, w której można zapisać się na psychoterapię indywidualną: http://www.grzegorzkurowski.pl/oferta/psychoterapia-indywidualna/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 1