Co robić, kiedy kaszel suchy nie przechodzi?

kaszel
.

Kiepskie samopoczucie, drapanie w gardle, a do tego uporczywy kaszel suchy – to problemy, z którymi wielu z nas musi zmagać się każdej jesieni. Dostępność domowych sposobów i skutecznych leków nie stanowi problemu, a jednak dolegliwości nie przechodzą? Podpowiadamy, co z tym zrobić.

Kilka słów o kaszlu

Kaszel suchy to objaw niepowodujący odkrztuszania wydzieliny, często powiązany z całym szeregiem nieprzyjemnych dolegliwości. Podrażnienie i uczucie suchości gardła, irytujące łaskotanie czy nawet problemy ze snem potrafią dać się we znaki. Przyczyn takiego stanu rzeczy możemy szukać przede wszystkim infekcjach górnych dróg oddechowych, które często spotykają nas w okresie jesiennym. Źródło problemu może stanowić także nadwrażliwość oskrzeli po przebytej infekcji, alergia, zaostrzenie astmy oskrzelowej lub po prostu częste i długotrwałe przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu. Często kaszel suchy jest spowodowany także działaniem dymu papierosowego. Kiedy uda się zidentyfikować jego bezpośrednią przyczynę, ograniczyć czynnik drażniący lub wyleczyć odpowiedzialną za niego chorobę – niekoniecznie musimy poradzić sobie z samym kaszlem. Kiedy zatem warto udać się z tym problemem do lekarza? Obowiązkowo, kiedy objawowi towarzyszą wymioty, pojawiają się duszności lub gorączka powyżej 39ºC.

Sprawdzone sposoby na kaszel suchy

Podstawowym działaniem, mającym na celu walkę z kaszlem suchym, jest przekształcenie go w kaszel mokry przy zastosowaniu preparatów wykrztuśnych, takich jak syropy. Istnieją także domowe metody radzenia sobie z tym problemem. Na uporczywy i długo utrzymujący się kaszel suchy warto zastosować maści rozgrzewające, nakładane na klatkę piersiową i plecy. Zawarte w nich wyciągi z ziół oraz olejki eteryczne w naturalny sposób wspomagają walkę z tym objawem. Równie istotne jest nawilżanie powietrza. Jeżeli nie posiadamy w domu specjalistycznego nawilżacza, doskonale sprawdzi się także rozwieszenie prania w pomieszczeniu, w którym spędzamy najwięcej czasu. Nie należy ponadto zapominać o bezpośrednim nawilżaniu błony śluzowej gardła, czyli o spożywaniu dużej ilości napojów – najlepiej wody z dodatkiem miodu. Pomocne mogą okazać się także ziołowe inhalacje (np. z dodatkiem rumianku) czy syropy domowej roboty – z cebuli czy z buraka. Na kaszel suchy warto reagować jak najszybciej od momentu rozpoznania objawu – dolegliwość utrzymująca się przez dłuższy czas może powodować podrażnienie gardła, bezsenność czy nawet wymioty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

47 − = 37