Rodzaje aparatów ortodontycznych

dentysta
.

Aparaty ortodontyczne pomagają wyleczyć wady uzębienia. Obecnie wiele osób decyduje się na jego założenie, by móc cieszyć się pięknym, zdrowym uśmiechem. Co ważne, leczeniu może poddać się każdy, bez względu na wiek, nic więc dziwnego, że aparaty noszą obecnie również osoby 40-50 letnie. Gabinety ortodontyczne oferują szeroki wybór aparatów korygujących zgryz, od tych najbardziej popularnych – metalowych, do w ogóle niewidocznych – lingwalnych.

Aparat stały – metalowy lub estetyczny

Pacjenci najczęściej wybierają aparat metalowy, który jest najtańszy, ale tak samo skuteczny, jak droższe modele. Cena produktu jest uzależniona od stopnia jego widoczności w jamie ustnej. Wiele osób wstydzi się noszenia metalowych zamków, które od razu rzucają się w oczy. Alternatywą są aparaty estetyczne z ceramicznymi lub kryształowymi zamkami, które są zbliżone do naturalnego koloru zębów. Cena metalowego aparatu wynosi około 3 tys. zł. za oba łuki zębowe, a wersji estetycznej – 6 tys. zł. Dodatkowo, należy pamiętać, że każda wizyta u stomatologa kosztuje w granicach 100-250 zł. W zależności od wielkości wady i twardości kości szczęki aparaty ortodontyczne nosi się od kilku do kilkunastu miesięcy.

Aparat lingwalny

Dla osób, którym zależy na tym, by aparat ortodontyczny był całkowicie niewidoczny, świetnym rozwiązaniem jest aparat lingwalny czyli językowy. Jest on wyglądem zbliżony do klasycznej wersji aparatu, ale umieszcza się go od wewnętrznej strony zębów, co sprawia, że jest on zupełnie niewidoczny dla osób z zewnątrz. Niestety istnieją przypadki, w których odradza się założenie aparatu językowego. Powodem są najczęściej niskie zęby, choroby przyzębia, zła higiena, albo wąskie łuki. Decydując się na ten rodzaj aparatu, trzeba pamiętać, że czas przyzwyczajania się do niego jest dłuższy niż w przypadku wersji tradycyjnych i mogą pojawić się problemy z mówieniem, co sprawi, że konieczna będzie pomoc logopedy. Technika aparatu lingwalnego rozwinęła się tak znacząco, że można skonstruować komputerowo specjalny model aparatu dla konkretnego pacjenta, który będzie dopasowany do kształtu zębów. Cena całego procesu leczenia, wraz z wizytami wynosi około 12 tys. zł. Szeroki wybór aparatów ortodontycznych posiada np. orto.info.pl, które specjalizuje się w dziedzinie stomatologii i ortodoncji. Centrum posiada w ofercie m.in. aparaty lingwalne Incognito, Incognito Lite i Aparat WIN, w którym zamki projektowane są specjalnie dla konkretnego pacjenta.

Aparat Invisalign

Nowoczesną wersją aparatu ortodontycznego są wymienne nakładki. Najlepiej sprawdzają się przy leczeniu nieznacznych wad zgryzu. Nakładki zdejmuje się podczas mycia zębów i jedzenia. Okres leczenia może być dłuży, niż przy aparatach stałych, co wynika z niestosowania się pacjentów do zaleceń lekarza. Cena aparatu wraz z wizytami waha się w granicach 10-20 tys.zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9 + = 14