Jak rozwijać nowe umiejętności u małych dzieci?

dziecko
.

Nie ulega wątpliwości, że dzieci bardzo szybko się uczą. Dorosłym nauczenie się języka zajmuje niejednokrotnie kilkanaście lat, a dzieci opanowują umiejętność komunikowania się już w pierwszych 3 latach życia. Jednak bez pomocy rodziców i otoczenia dziecko byłoby bezradne i zagubione. To tylko dzięki bliskim nabywa nowe zdolności. Jak w takim razie bawić się z maluchem, aby udało mu się opanować jak najwięcej zdolności? Jakie gry są pomocne i jakie techniki zabaw stosować?

Kolorowe i miękkie

Małe dzieci najbardziej lubią to, co kolorowe i miękkie. Zabawki w jaskrawych kolorach przyciągają wzrok i zachęcają do zabawy. Miękka faktura również jest przyjazna dla dzieci. Zapewnia im poczucie bezpieczeństwa, bo mogą się do nich przytulić. Warto zaopatrzyć się w zabawki przeznaczone na różne okazje. Do zabawy w domu najlepiej kupić lalki i misie, na zewnątrz lepiej wybrać piłki i samochody. W sklepach można znaleźć także specjalne zabawki do kąpieli. Rodzic zyskuje tu podwójne korzyści. Maluch z chęcią wchodzi do wanny, a przy okazji może się czegoś nauczyć. Fajnym rozwiązaniem są tutaj książeczki z obrazkami z wodoodpornego materiału.

Rozwijające zdolności manualne

U dzieci bardzo ważne jest rozwijanie zdolności manualnych. Dzięki temu w późniejszych latach nie będą miały problemów z koordynacją ruchową, a także na przykład z pisaniem w szkolnym zeszycie. Dlatego warto już od najmłodszych lat proponować maluchom wszelkiego rodzaju kolorowanki i zabawki kreatywne. Przypadną one do gustu szczególnie trochę starszym dzieciom, które lubią pogłówkować chociażby nad kostką rubika. Dla młodszych dobrym rozwiązaniem będą klocki. Dzieciaki mogą układać z nich wysokie wieże i budować zamki.

Zabawki dobre dla zmysłów

Warto także proponować dzieciom zabawy, które rozwijają zmysły. Można pobawić się w zgadywanie smaków lub rozpoznawanie jaka zabawka jest w woreczku jedynie przy użyciu zmysłu dotyku. Dobrym pomysłem jest także puszczanie muzyki i tańczenie do niej. W łatwy sposób można nauczyć dziecka poczucia rytmu, a przy okazji pozna kilka piosenek. W sklepach można znaleźć także zabawki muzyczne, które przypominają normalne instrumenty i są ich małymi kopiami. Taka zabawka spodoba się nawet rodzicowi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

37 − = 28