Rozwód rodziców jest dla wielu dzieci dużym przeżyciem. Ich bezpieczny, poukładany świat nagle się rozpada, utracone zostaje dotychczasowe poczucie bezpieczeństwa, a dodatkowo pojawia się lęk przed przyszłością.
Rozwód rodziców jest dużym problemem dla dziecka, bez względu na jego wiek. I maluch, i dorosły człowiek przeżywa rozpad rodziny i małżeństwa swych rodziców. Najtrudniej jednak radzą sobie w takiej sytuacji ci, którzy przechodzą przez trudny okres dojrzewania. Dla nastolatka rzeczywistość i bez dodatkowych komplikacji jest trudna do ogarnięcia. Rodzina jest często głównym oparciem dla niego. Gdy rodzina się rozpada, pojawiają się nowe problemy i nowe lęki związane z przyszłością.
Rozwód rodziców
Dziecko, którego rodzice właśnie podjęli decyzję o rozwodzie, zazwyczaj szuka winnego. Winnym staje się automatycznie jedno z rodziców. Do najczęstszych reakcji młodych ludzi na wieść o rozwodzie rodziców należą: potępienie jednego z rodziców, okazywanie złości oraz poczucie odtrącenia przez jednego z rodziców.
Dla dziecka najczęściej wiadomość o rozwodzie rodziców jest ogromnym zaskoczeniem. Dzieje się tak głównie dlatego, że dorośli zwykli ukrywać swe kłótnie i problemy przed dziećmi. Młodzi ludzie, skoncentrowani dodatkowo na własnych sprawach, nie zdają sobie sprawy z kryzysu, jaki pojawia się w związku jego rodziców. Stąd też informacja o rozpadzie ich związku spada na nich zazwyczaj jak grom z jasnego nieba.
Separacja czy rozwód?
Separacja lub rozwód to dla dziecka bardzo trudna sytuacja. To brak poczucia bezpieczeństwa i stabilności, to problemy związane z nowymi związkami rodziców i swą własną pozycją w rodzinie. Do tego dochodzi czasem rywalizacja między rodzicami o uwagę i o miłość dziecka, co dodatkowo utrudnia sytuację. Częstym błędem, który popełniają rozwodzące się pary, jest unikanie poważnych rozmów z dzieckiem. A przecież młody człowiek ma prawo wiedzieć, co się stało i dlaczego rodzice podjęli taką właśnie decyzję. Szczera rozmowa może pomóc młodemu człowiekowi zrozumieć zaistniałą sytuację. Warto zadbać tez o to, by własnych, negatywnych opinii na temat współmałżonka nie wyrażać przy dziecku. Mimo rozwodu dorosłych, dziecko powinno zachować dobry kontakt zarówno z matką, jak i z ojcem. Jest to niestety dość trudne, ale możliwe.
Artykuł skomentował dla dla nas Adwokat Bartosz Ołowski (Bartosz Ołowski Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych)
- Jedną z negatywnych przesłanek rozwodowych jest tzw. dobro małoletniego dziecka. Sąd nie orzeka rozwodu, jeśli wskutek rozwodu miałoby ucierpieć dobro wspólnego małoletniego dziecka stron. Dlatego Sąd, przed wydaniem wyroku rozwodowego, musi dokładnie zważyć, czy aby na pewno rozwód nie pociągnie za sobą negatywnych konsekwencji dla dobro małoletniego dziecka.
- Ponieważ pojęcie ‘dobro dziecka’ nie jest nigdzie w ustawie zdefiniowane, dlatego Sąd musi każdą sprawę o rozwód ocenić indywidualnie.
- Sąd w wyroku rozwodowym musi określić sposób wykonywania władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi stron. Decydując, przy którym rodzicu ma pozostać dziecko po rozwodzie, Sąd ocenia predyspozycje osobiste każdego z rodziców i powierzy dziecko temu, kto daje gwarancję lepszego wykonywania władzy rodzicielskiej. Nie zawsze jednak jest nim ten małżonek, który nie ponosi winy w rozkładzie pożycia.