Każdy organizm działa nieco inaczej, dlatego symptomy ciąży są sprawą indywidualną. Kobiety, które marzą o dziecku, błędnie interpretują każdą zmianę nastroju, czy objawy przeziębienia wierząc, że nareszcie są w ciąży. Jest też druga grupa, która w ogóle nie planuje powiększenia rodziny i pierwsze objawy wskazujące na ciążę postrzega jako atak wirusów. Kiedy można mieć pewność, że mamy do czynienia z ciążą?
Kobiety, które bacznie obserwują swój organizm i znają swoje reakcje na zmiany hormonalne występujące podczas cyklu miesiączkowego, już po 10 dniach od zapłodnienia mogą zaobserwować, że coś się zmieniło. Na co zwrócić uwagę?
Ciąża czy napięcie przedmiesiączkowe?
Już od pierwszych dni ciąży organizm zaczyna produkować progesteron. To właśnie on sprawia, że już po tygodniu pojawiają się rozdrażnienie i huśtawki nastroju. Często te same objawy są wynikiem hormonów przed miesięcznym krwawieniem. Jeśli do tej pory kobieta nie miewała napięcia przedmiesiączkowego (PMS), huśtawki nastrojów są bardzo wyraźnym objawem. Innym symptomem, który pojawia się równie szybko, jest uczucie ogólnego zmęczenia. Początek ciąży to czas wzmożonych zmian w organizmie, który musi się przygotować na najbliższe miesiące. Trzeba przy tym pamiętać, że to także jedna z dolegliwości, która występuje przed samą miesiączką. Jeśli jednak zmęczenie utrzymuje się przez dłuższy czas, świadczy o ciąży. Może się również pojawić ból brzucha i tkliwość piersi, co też jest zarówno przy ciąży, jak i przy PMS.
Kiedy pierwsze objawy ciąży można pomylić z grypą?
Na temat jedzenia za dwoje i zachcianek pokarmowych w ciąży powstało wiele mitów. Nie jest powiedziane, że kobieta przez całą ciążę jest co chwilę głodna. I nie każda przyszła mama łączy lody z ogórkami kiszonymi. Zdarzają się przypadki, kiedy podczas oczekiwania na maleństwo, ciężarna sięga po coś, czego do tej pory nie lubiła, ale nie zawsze tak jest. Ciąża powszechnie kojarzy się ze wzmożonym apetytem. Jednak nie jest to regułą, a wręcz jest sporo kobiet, które apetyt tracą. Kiedy występuje brak łaknienia i ogólne rozbicie, pierwsze, co przychodzi to pierwsze objawy grypy lub przeziębienia. Kiedy do tego dojdą charakterystyczne mdłości i wymioty, łatwo o interpretację samopoczucia, jako symptomy grypy żołądkowej. Powszechnie mówi się, że kobiety w ciąży wymiotują rano, stąd określenie poranne mdłości. Jednak i to nie do końca prawda. Są panie, które nie wymiotują w ogóle, a są i takie, które cierpią na tę dolegliwość także o innych porach dnia.
Czy może pojawić się miesiączka?
Najbardziej charakterystycznym objawem jest brak miesiączki. Dla wielu kobiet jest to determinujący objaw. Przy czym brak krwawienia może być wynikiem przebytej infekcji, zmęczenia, stresu. Zatem należałoby podejść do tego ostrożnie. Jednocześnie w tym samym czasie, kiedy powinna wystąpić miesiączka, mija mniej więcej 10 dni od zapłodnienia. Zamiast miesiączki może pojawić się niewielkie krwawienie implantacyjne, które jest z nią często mylone. Różnica polega na tym, że jest znacznie mniejsze i krótsze niż miesiączka.
Dowiedz się więcej na: https://kalendarzciazy.com.pl/