Jakie są przyczyny kolek u niemowląt? Jak rozpoznać kolkę?

dziecko
.

Kolki u niemowląt to dolegliwość, która wywołuje niepokój u rodziców. Warto więc poznać ich przyczyny i typowe objawy pozwalające odróżnić kolkę od pozostałych problemów trawiennych.

Zgodnie z danymi, kolki mogą dotykać nawet 40% noworodków i niemowląt. Chociaż z reguły jest to dolegliwość niegroźna, bywa bardzo przykra. Widok prężącego się i zanoszącego się łzami malucha może spędzać sen z powiek rodzicom.

Skąd się biorą kolki u niemowląt?

Kolki u niemowląt pojawiają się nagle – najczęściej około 3 tygodnia życia – i znikają mniej więcej w 5 miesiącu życia. Chociaż dokładna przyczyna ich powstawania nie jest do końca znana, przypuszcza się, że ich powstawanie mogą odpowiadać m.in.:

  • zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego wynikające z jego niedostatecznej dojrzałości;
  • nieprawidłowa technika karmienia powodująca łapczywe połykanie pokarmu i wraz z nim nadmiaru powietrza;

czasem, rzadko nietolerancja laktozy lub alergia na białko mleka krowiego;

  • nadmierne wytwarzanie gazów jelitowych przez niemowlę, które w ten sposób może reagować na stres

Warto także nadmienić, że amerykańscy naukowcy powiązali występowanie kolki u niemowląt z migreną matek. Zdaniem badaczy, u niemowląt, których matki zmagają się z migreną, zauważono większą podatność na kolki. Zdarza się to 2,5 razy częściej w porównaniu do niemowląt, których matki nie cierpią z powodu migrenowych bólów głowy[1].

Typowe objawy kolki u niemowląt

Kolki u niemowląt dają dość charakterystyczne objawy, na podstawie których można przeprowadzić rozpoznanie. Do typowych symptomów zaliczyć można:

  • długotrwały płacz bez wyraźnej przyczyny;
  • rozdrażnienie i zaniepokojenie dziecka;
  • podkurczanie nóg;
  • napięty i wzdęty brzuch;
  • zaczerwieniona twarz z grymasem.

Mimo że kolki u niemowląt dają typowe objawy, symptomy bardzo często mylone są z innymi niedogodnościami. Jeżeli niemowlę nie krzyczy, lecz popłakuje z różnym natężeniem, łatwo się uspokaja podczas kołysania czy noszenia, płacze w różnych porach dnia, najprawdopodobniej przyczyn takiego stanu należy szukać w innych dolegliwościach. Warto bowiem  pamiętać, że napady płaczu i niepokoju związane z kolką muszą pojawiać się bez przyczyny i trwać łącznie ok. 3 godziny dziennie 3 razy w tygodniu, przez okres co najmniej jednego tygodnia.

Jeśli masz jakiekolwiek obawy lub wątpliwości, warto skonsultować się z lekarzem. Być może konieczne będą dodatkowe badania, dzięki którym uda się rozpoznać przyczynę problemów maluszka (inną niż kolki u niemowląt).

Kolki u niemowląt można złagodzić

Jeżeli Twoje dziecko męczą kolki, warto sięgnąć po sposoby łagodzące dolegliwości. Przede wszystkim musisz zwrócić uwagę na prawidłową technikę karmienia oraz zwiększyć częstotliwość karmień przy skróceniu czasu ich trwania – dzięki temu maluch nie będzie łapczywie pobierał pokarmu, co zapobiegnie połykaniu powietrza. Jeśli kolki u niemowląt spowodowane są nietolerancją laktozy lub alergią na białko mleka krowiego, koniecznością jest konsultacja pediatryczna. Pamiętaj też, by często przytulać pociechę i stwarzać spokojną atmosferę podczas karmienia piersią.

[1] http://pediatria.mp.pl/aktualnosci/badania/66716,lekarze-z-usa-odkrylismy-nowa-przyczyne-kolki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 3 = 7