Za oknami wiosna rozkwita w pełni. Budząca się do życia przyroda dodaje energii i powoduje, że niejedna z nas chciałaby coś w swoim otoczeniu zmienić. Często wybór pada na odświeżenie pomieszczeń naszych domów i mieszkań. Najszybszym i najprostszym sposobem zmiany wyglądu pokoju jest jego przemalowanie. Możemy do tego zatrudnić fachowców zajmujących się zawodowo malowaniem lub podjąć się tego zadania na własną rękę. Sprawdź, jak w 6 krokach zmienić kolor w pokoju.
Krok I: Skompletuj narzędzia
Zaopatrzenie się w odpowiednie narzędzia to część sukcesu. Do samodzielnego pomalowania pokoju niezbędne będą wałki, pędzle, kuwety na farbę oraz folie i taśmy malarskie.
W asortymencie sklepów i hurtowni budowlanych znajdują się wałki i pędzle wykonane z różnych materiałów, o rozlicznych kształtach i zastosowaniach. Jak z takiego bogactwa wybrać dobry sprzęt, który sprawdzi się w naszym mieszkaniu?
Duże powierzchnie najłatwiej maluje się wałkiem. Spójrzmy na nasze ściany i sufit. Jeżeli powierzchnie są gładkie i równe wybierzmy wałki o krótkim runie. Powierzchnie nierówne, cechujące się wyraźną strukturą, najlepiej malować wałkami z runem do 20 mm długości.
Przyda się także kilka rodzajów pędzli, z pomocą których pomalujemy trudno dostępne miejsca takie jak narożniki, okolice włączników światła, gniazdek elektrycznych i kaloryferów.
Pamiętajmy:
Do farb wodorozcieńczalnych używajmy tylko pędzli i wałków z tworzyw sztucznych.
Krok II: Wybierz odpowiednią farbę
Wybór farby nie może ograniczać się tylko do jej koloru, choć aspekty wizualne też są istotne. Dobierając farbę zasięgnijmy opinii innych lub poprośmy o poradę w sklepie budowlanym.
Rodzaje farb
Do pomieszczeń, które cechują się dużą wilgotnością takie jak kuchnie, łazienki, należy zastosować farbę lateksową.
Zalety farb lateksowych:
- są odporne na zabrudzenia, wilgoć, tłuszcz,
- powierzchnie pokryte farbami łatwo się zmywają,
- przy zmywaniu nie tracą koloru,
- dokładnie kryją malowane powierzchnie,
- dostępne w wariantach dla alergików,
- zwykle wystarcza jedna warstwa, by uzyskać zadowalający efekt.
Wady:
- zazwyczaj droższe od dyspersyjnych farb akrylowych
Salony, sypialnie, pokoje dzienne z powodzeniem możemy malować farba emaliową. Jest to najczęściej wybierany rodzaj farb. Dostępne są w różnych kolorach i odcieniach, a malowanie nimi nie powinno sprawić problemu. Do odświeżenia sufitu można użyć specjalnych farb matowych, które rozpraszają refleksy świetlne.
Zalety farb akrylowych:
- łatwa aplikacja
- szybko schną
- dobre rozprowadzanie farby i krycie powierzchni,
- farby nie blakną i nie żółkną pod wpływem promieniowania UV,
- odporne na delikatne zmywanie.
Wady:
- nie są odporne na działanie wody
- nie powinny być stosowane w wilgotnych pomieszczeniach.
Krok III: Usuń starą farbę
Odpowiednie przygotowanie podłoża pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze oraz uchroni przed odpadaniem farby ze ścian. Etap ten opuszczamy w przypadku, gdy mamy do czynienia z świeżo wytynkowanymi ścianami.
Ważne:
Dokładnie obejrzyj ściany. Wyszukaj niedoskonałości i wypełnij je masą szpachlową. Niezmywalne plamy zamalujmy specjalnymi preparatami izolującymi zabrudzenia.
Starą farbę mineralną lub klejową usuniesz mechanicznie przy pomocy wody i szpachelki. Po zabiegu przetrzyj ścianę jeszcze raz ściereczką z wodą w celu pozbycia się drobin farby.
Innym sposobem pozbycia się starych warstw farby jest użycie środków dostępnych w sklepach i marketach budowlanych. Są one biodegradowalne, nieszkodliwe dla zdrowia oraz środowiska. Po nałożeniu środka na ścianę i odczekanie wymaganego przez producenta czasu, delikatnie zdrapujemy farbę ze ściany.
Krok IV: Zabezpiecz podłogi, drzwi, okna w pokoju
Aby oszczędzić sobie wysiłku przy sprzątaniu, należy zabezpieczyć wszelkie powierzchnie, nie będące przedmiotem naszych działań. Folię malarską przytwierdzamy do podłogi lub listew przypodłogowych taśmą malarską. Na wierzch warto położyć kartony, gdyż podczas prac folia lubi się uszkodzić.
Ramy okienne i futryny drzwi oklejamy taśmami malarskimi, a meble, których nie jesteśmy w stanie wynieść, przykrywamy folią.
Krok V: Zagruntuj powierzchnię
Malowanie zaczynamy od nałożenia tzw. gruntu. Jest to odpowiedni środek gruntujący lub po prostu biała farba. Zadaniem gruntowania jest wzmocnienie i przygotowanie podłoża, tak by spod warstwy farby nie przebijały przebarwienia oraz zwiększenie przyczepności farby. Gruntowanie zmniejsza też zużycie końcowe farby.
Przed wyborem środka gruntującego należy zapoznać się z zaleceniami producenta farby. Zdarza się, że konkretny rodzaj farby wymaga zastosowania gruntu wymienionego w instrukcji użytkowania.
Krok VI:Samodzielnie pomaluj sufit i ściany
Kolor wybrany, narzędzia skompletowane, podłoże przygotowane, podłoga zabezpieczona. Pora zabrać się za ostatni etap malowania.
Każda farba wymaga dokładnego wymieszania, tak aby pigment równomiernie rozprowadził się w mieszaninie. Jeżeli farba znajduje się w dużym wiadrze można zastosować wiertarkę z odpowiednim mieszadłem lub użyć prostego kawałka drewna. Małe puszki przed otwarciem należy intensywnie wstrząsnąć.
Do kuwety malarskiej nalewamy tylko tyle farby, ile w danym momencie jest nam potrzebne. Pozostałą ilość farby przechowujemy w szczelnie zamkniętym wiadrze. Zapobiegnie to jej wysychaniu.
Malowanie rozpoczynamy zawsze od miejsc trudno dostępnych i sufitu. Malujemy najpierw narożniki, okolice kontaktów i futryn, do których dostęp dużym wałkiem lub pędzlem jest utrudniony.
Starajmy się malować całe powierzchnię za jednym razem. Dzięki temu unikniemy widocznych nierówności. Jeżeli chcemy zrobić sobie przerwę, to tylko po pomalowaniu całej jednej ściany.
Kolejne warstwy farby nanosimy po wyschnięciu i związaniu się farby z podłożem. Zazwyczaje jest to kilka godzin. Czasem jednak pracę trzeba odłożyć na kolejny dzień.
Jeżeli planujemy użycie różnych kolorów na ścianach, zawsze stosujmy zasadę:
najpierw malujemy kolorem jaśniejszym, a dopiero jak farba wyschnie, taśmą malarską wykonujemy odcięcia i nanosimy kolor ciemniejszy. Taśmę malarską usuwamy, gdy farba jest jeszcze mokra.
Samodzielne malowanie pokoju zmniejsza koszty remontu
Samodzielne pomalowanie pomieszczenia to nie tylko satysfakcja z własnoręcznie wykonanej pracy, ale również oszczędności. Przy zatrudnieniu ekipy malarskiej trzeba liczyć się z kosztem od 8 do 15 zł/m2. Łatwo policzyć, że pomalowanie ścian w średniej wielkości pokoju to nie lada wydatek. Warto więc, nie tylko dla własnej satysfakcji, wziąć sprawy w swoje ręce.