Jak się mądrze opalać?

opalanie
.

Chyba każdy lubi piękną, zdrową opaleniznę, ale nie każdy wie, jak się opalać, aby nie dopuścić do oparzeń naskórka. Skutki mogą być naprawdę nieprzyjemne, kiedy odpowiednio nie zabezpieczy się skóry przez szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Podstawa – krem z filtrem!

Bez kremu z filtrem nie wybieraj się na plażę ani na dłuższą wycieczkę wakacyjną, bo wtedy nie trudno o oparzenia słoneczne. Mocne słońce operuje nawet wtedy, gdy jest wietrzna górska pogoda i niebo zasnuwa się co jakiś czas chmurami. Szczególnie wiele złego może zrobić ekspozycja skóry na słońce, kiedy przebywa się w wodzie. Podczas zabaw z dziećmi, pływania na materacu czy żaglowce można mocno się poparzyć, o czym się wie często dopiero po powrocie do domu. Zanim więc wyjdziesz na plażę, posmaruj pół godziny wcześniej skórę kremem filtrem, odpowiednim dla rodzaju twojej cery. Im jaśniejsza cera, tym większa wartość filtru powinna być dobrana, nawet SPF 50. Szczególnie trzeba zadbać o twarz, nawet jeśli masz śniadą cerę, zawsze stosuj preparat z najwyższym filtrem, ponieważ jest to miejsce mocno narażone na oparzenia słoneczne.

Preparaty po opalaniu

Jest ich całe mnóstwo. Pianki, emulsje, olejki, balsamy… i wiele innych kosmetyków, których zadnie polega na łagodzeniu zaczerwienienia, regeneracji naskórka oraz głębokim nawilżeniu skóry właściwej. Masło shea, D-penthanol, aloes, witaminy E i A, oraz inne składniki o właściwościach kojąco-nawadniających zawarte w różnych preparatach kosmetycznych to najlepszy opatrunek na oparzenia słoneczne. Bardzo dobre są m.in. pianki chłodzące, które nie tylko przyjemnie schładzają zaczerwienioną, płonącą skórę, ale też utrwalają opaleniznę, zabezpieczając naskórek przed utratą wody. Często stosowne są też balsamy, które należy nakładać grubą warstwą na miejsce oparzenia, aby skóra szybciej się zregenerowała i nawodniła.

Kremy i maści z apteki bez recepty

Czasami na bardziej doskwierające oparzenia słoneczne trzeba skorzystać z maści leczniczych. Są to preparaty głęboko nawilżające skórę, regenerujące warstwę rogową naskórka dzięki zawartości m.in. takich składników jak witaminy min A i E, wazelinę, wosk pszczeli, aloes, cynk, krzem czy srebro koloidalne. Możesz wybrać maści lub żele chłodzące, witaminowe, wybielające przebarwienia po oparzeniach słonecznych, a także kompresy żelowe do wielokrotnego użytku.

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Pierwsza pomoc, kiedy wrócisz do domu z oparzeniami po opalaniu, to chłodny prysznic i zimne okłady. Strumień wody należy stopniowo schładzać, aby ciało nie doznało szoku termicznego. Najpierw delikatnie schłodzić, a później wyregulować temperaturę wody do mocno chłodnej. W ten sposób zatrzymany zostanie proces niszczenia komórek w skórze właściwej.

Pomagają też okłady ze zsiadłego mleka, kefiru czy jogurtu naturalnego, dzięki którym nawilżysz i zregenerujesz poparzony naskórek. Dobroczynne działanie wykazuje też miód nałożony na miejsce oparzenia słonecznego. Nie tylko zregeneruje i nawilży, ale tez zdezynfekuje rany dzięki antybakteryjnym i przeciwzapalnym właściwościom. Na ranki oparzeniowe idealny!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 52 = 57