Skup makulatury, czyli prosty sposób na ekologię

makulatura
.

Papier towarzyszy nam niemal na co dzień. Z niego wykonane są książki, czasopisma, opakowania, ulotki. Często przechowujemy także liczne papierowe dokumenty lub druki, które dawno straciły ważność. Te rzeczy niejednokrotnie zajmują cenną przestrzeń w domu i zupełnie niepotrzebnie gromadzą szkodliwy dla nas kurz. Nie wszyscy jednak wiedzą, że nawet takie pozornie niewielkie ilości papieru można oddać do skupu makulatury, gdzie surowiec ten zostanie przetworzony i ponownie trafi do obiegu.

Profesjonalny skup makulatury

Przed wyjazdem do skupu makulatury, warto dokładnie przejrzeć dom i odszukać wszystkie niepotrzebne rzeczy wykonane z papieru. O ile nie są one zabrudzone tłuszczem lub powlekane plastikową folią można przekazać je do skupu. Tam makulatura jest jeszcze raz dokładnie przeglądana i selekcjonowana. Następnie trafia do oczyszczenia, namoczenia i rozwłókniania. Po tych wszystkich zabiegach makulatura poddawana jest osuszaniu i prasowaniu, aby następnie mogła trafić do firmy zajmującej się produkcją wyrobów z papieru. Jeśli dysponujemy większą ilością makulatury, co ma miejsce głównie w dużych przedsiębiorstwach, możemy nawiązać stałą współpracę i regularnie dostarczać surowiec do skupu. Niektóre tego typu firmy dodatkowo oferują usługę odbioru makulatury, dzięki czemu właściciele firm nie muszą martwić się odpowiedni transport.

Jak korzystać z usług skupu makulatury?

Osobom, które nigdy nie korzystały z usług skupu makulatury może wydawać się, że jest to skomplikowane przedsięwzięcie wymagające czasu. Nie jest to prawda, bowiem wystarczy podczas corocznych porządków przygotować jedno miejsce, w którym cała rodzina gromadzić będzie niepotrzebną, znalezioną na strychu czy w piwnicy makulaturę. Potem pakujemy ją w dowolny pojemnik lub worek, w zależności od jej ilości i przewozimy do pobliskiego skupu – http://www.sawo-recykling.pl/skup_makulatury.html. Aby uniknąć niedopowiedzeń lub wizyt w kilku skupach, warto jeszcze skontaktować się z daną firmą i dowiedzieć się jaki rodzaj makulatury jest przez nich przetwarzany, a jakich surowców nie są oni w stanie wykorzystać.
Skupy makulatury są coraz bardziej popularne głównie ze względu na używanie przez nas ogromnych ilości surowca, jaki przetwarzają oraz na łatwy sposób dostarczenia im niezbędnych materiałów. Nawet z niewielkiej ilości papieru, dostarczonego z gospodarstw domowych, powstać mogą kolejne książki, zeszyty, opakowania czy kartony. A materiał, z którego zostały wykonane nie trafi na wysypisko śmieci, lecz do ponownego obiegu, dzięki czemu zmniejszy się ilość odpadów oraz nowych surowców, którą należałoby dostarczyć do zakładów produkcyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

28 − 18 =