Jak skutecznie zadbać o bezpieczeństwo domowników?

dom
.

Obecność monitoringu w sklepach czy na ulicach nikogo już dziś nie dziwi, wszyscy przyzwyczailiśmy się do tego, że w przestrzeni publicznej kamery rejestrują każdy nasz ruch. Coraz więcej osób zaczyna się jednak zastanawiać nad monitoringiem strefy prywatnej jaka jest nasze podwórko i dom. chcąc skutecznie chronić siebie, swoich bliskich i wartościowe mienie pojawia się pytanie – jak monitorować dom aby przyniosło to rzeczywiście realne korzyści w postaci zwiększonego poczucia bezpieczeństwa domowników?.

System monitoringu to elektroniczny system zabezpieczeń mający na celu poprawę bezpieczeństwa osób i mienia. Polega on na rejestrowaniu przez kamery obrazu i zapisywaniu go w pamięci urządzenia lub też na przekazywaniu go w czasie rzeczywistym do urządzenia odbiorczego. Nowoczesne systemy monitoringu pozwalają na odbiór danych z poziomu tabletu czy smartphona a także na sterowanie kamerami za pomocą tych urządzeń. Dzieki temu mozemy mieć podgląd n nazsz dom z każdego miejsca na świecie i o każdej porze. Możemy również samodzielnie uruchamiać i wyłączać kamery oraz sterować ich położeniem nawet wtedy gdy jesteśmy daleko od domu. Wystarczy zainstalować odpowiednią aplikację na telefonie i już możemy korzystać z licznych dobrodziejstw monitoringu. Monitoring pozwala uchronić się przed kradzieżą czy włamaniem oraz atakami wandali. Pomoże kontrolować pracę pozostających w domu osób trzecich a także śledzić poczynania dziecka, które zostaje w domu samo po raz pierwszy. Czy warto więc inwestować w takie rozwiązanie? Zdecydowanie tak!

Na co warto zwrócić uwagę wybierając monitoring domu?

Systemu monitorujace nie należą do najtańszych. Mowa oczywiście o dobrej jakości sprzęcie, który będzie bezawaryjny i skuteczny a nie o najtańszych kamerkach z portali aukcyjnych. Decydując się na zakup monitoringu warto udać się chociażby do sklepów ze sprzętem detektywistycznym. Zwykle sprzedawcy są doskonale zorientowani w rodzajach i parametrach oferowanych przez siebie urządzeń i doradzą jak wybrać odpowiedni dla naszych potrzeb model. Z całą pewnością warto zwrócić uwagę na jakość nagrań jakie oferują kamery, czułość czujnika ruchu, dużą pamięć oraz możliwość podglądu i odczytu zapisu na telefonie. Jeśli chodzi o nagranie to powinno ono być na tyle dokładne aby ułatwić identyfikację włamywaczy i ustalić przebieg włamania. Czujnik ruchu z kolei nie może być zbyt wrażliwy ponieważ będzie reagował na każdy, nawet najmniejszy ruch np. przelatujący owad lub poryw wiatru. System powinien umożliwić odbiór obrazu w czasie rzeczywistym, tak aby można było w każdej chwili sprawdzić kto stoi przed drzwiami lub bramą. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest możliwość zainstalowania odpowiedniej aplikacji i kontrola obrazu z monitoringu na telefonie.

Czy kamery monitoringu powinny być widoczne?

Kwestia widoczności kamer zależy w dużej mierze od tego czy jest to monitorin z zewnątrz budynku czy mieszkania w środku. Z licznych badań i obserwacji wynika, że widok kamer monitoringu na budynku bardzo często skutecznie odstrasza włamywaczy czy wandali. W związku z tym nie należy się bać instalowania kamer w widocznym miejscu, jest to nawet wskazane. Warto zaznaczyć jednak, że takie umiejscowienie kamer ma zadanie prewencyjne, dlatego też często wystarczą same atrapy kamer. Spośród kilku urządzeń na fasadzie budynku, część z nich może być prawdziwymi kamerami a część może jedynie pełnić rolę “straszaka”. Wyspecjalizowani w fachu złodzieje potrafią czasami radzić sobie z monitoringiem  i starają się zasłonić kamery. Aby nasz system nadal spełniał swoje zadanie w takich okolicznościach warto zainstalować jedną lub dwie kamery ukryte, np. w czujniku dymu przy wejściu głównym bądź w lampie nad bramą garażową. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku monitoringu wnętrza domu. Zwykle zależy nam w takiej sytuacji na całkowitej dyskrecji, dlatego lepiej sprawdzą się minikamery sprytnie ukryte w przedmiotach domowego użytku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 + 1 =