Soczewki kontaktowe – jakie wybrać?

kobieta
.

Soczewki kontaktowe mają swoich zwolenników i przeciwników. Wiele osób na samą myśl o zakładaniu soczewki zniechęca się i rezygnuje z tego naprawdę wygodnego rozwiązania. Warto jednak poznać kilka faktów i na własnej skórze przekonać się o zaletach noszenia soczewek.

Soczewki kontaktowe, czyli jest w czym wybierać

Współczesne soczewki kontaktowe są bardzo cienkie i lekkie. Jeśli się o nie prawidłowo dba i zakłada je według zaleceń, to są one praktycznie niewyczuwalne. Dostępne modele dzieli się przeważnie ze względu na okres przydatności. Kupić można następujące soczewki kontaktowe:

– Roczne. Wybierane stosunkowo rzadko ze względu na cenę. Zalecane jest dobieranie ich po konsultacji ze specjalistą, a nie na podstawie parametrów innych soczewek.

– Kwartalne. Trwałe i odporne na uszkodzenia.

– Miesięczne. Ten typ wybierany jest najczęściej ze względu na korzystną cenę.

– Dwutygodniowe. Poleca się je ze względu większą higienę. Sprawdzą się w przypadku osób pracujących przed komputerem, w klimatyzowanych pomieszczeniach.

– Jednodniowe. Wybierane przez osoby ceniące wygodę. Soczewkę zakłada się rano, a wieczorem zdejmuje i wyrzuca.

Dostępne są też całodobowe soczewki kontaktowe. Nie trzeba ich ściągać na noc. Przeważnie używa się ich przez 30 dni. Po tym czasie należy je wyrzucić. Przy wyborze tego typu soczewek należy dokładnie zapoznać się ze sposobem ich użytkowania. Warto też sprawdzić podczas kontroli u okulisty, jak oko reaguje na ten typ soczewek.

Jak dobrać soczewki kontaktowe?

 W wyborze na pewno pomoże lekarz, dlatego warto wybrać się na badanie okulistyczne pod kątem noszenia i doboru soczewek. Po przeprowadzeniu wywiadu oraz badań oraz stwierdzeniu braku przeciwskazań do noszenia soczewek, okulista zakłada próbne soczewki kontaktowe, aby ocenić prawidłowość ich dopasowania. Podczas takiej wizyty powinna też zostać przeprowadzana lekcja instruktażowa, która pozwoli zdobyć umiejętność prawidłowego zakładania oraz zdejmowania soczewki. Lekarz powinien też udzielić informacji na temat prawidłowej pielęgnacji soczewek oraz pomóc w wyborze najlepszego typu. Bardzo wygodne są jednodniowe soczewki kontaktowe. Wystarczy wyjąć je z opakowania, założyć, a wieczorem wyrzucić. Wiele osób decyduje się na całodniowe soczewki kontaktowe, jednak nie każdy może je nosić, dlatego warto skorzystać z porady lekarskiej, by dobrać model odpowiedni dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

62 − = 53