Spacerówka dla dziecka – jak wybrać?

dziecko
.

Przy zakupie spacerówki powinno się zwrócić uwagę na wiek dziecka i uczęszczane trasy. Ważna jest również waga, łatwość prowadzenia i składanie wózka.

Kiedy jest potrzebna spacerówka?

Spacerówki są to wózki dziecięce służące do spacerów. Należy je użyć w momencie, kiedy wózek głęboki nie spełnia już wymagań. W teorii dzieci powinny korzystać ze spacerówek po ukończeniu roku, jednak kiedy po 7 miesiącach zaczynają siadać, trudno je zmusić do pozycji leżącej – w głębokim wózku, ponieważ szybko kończy się to niezadowoleniem i płaczem. Błędem jest jednak kupno spacerówki za wcześnie, ponieważ kręgosłup małego dziecka jest bardzo delikatny i podatny na wszelkie urazy. Najpierw warto więc zainwestować w głęboki wózek z regulowanym oparciem, a kiedy dziecko zaczyna się w nim nie mieścić, czas rozważyć zakup spacerówki.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy kupnie spacerówki?

Wiek

Dla dzieci powyżej 6 miesięcy konieczne jest rozkładane oparcie, ponieważ nie można dopuścić do sytuacji, że dziecko śpi w pozycji siedzącej. Dla większych dzieci niezbędny jest również regulowany podnóżek, który uchroni je przed ciągnięciem nóg po ziemi.

Trasy

Niezmiernie istotne jest rozważenie drogi, którą mamy zamiar poruszać się z wózkiem. Jeśli będą to płaskie powierzchnie, takie jak chodniki czy centra handlowe, to można kupić wózek z małymi kółkami. Jeśli natomiast często poruszamy się po lasach i górach, należy zainwestować w lekki wózek na dużych pompowanych kołach, które tłumią drgania. Wybierając wózek na jesień, dobrym rozwiązaniem jest głęboka, ale przewiewna budka, która chroni dziecko przed deszczem.

Waga wózka

Przed wybraniem wagi wózka, należy się zastanowić, czy będzie trzeba nosić go po schodach. Jeśli tak –  maksymalna zalecana waga to 7-8 kg. Dla osób niechcących się przemęczać, na rynku są również dostępne wózki 5-6 kilogramowe.

Składanie wózka

Istotny jest wybór wózka, który będzie się łatwo składać, dlatego rodzice często kupują wózki z parasolką. Warto jednak zainwestować więcej pieniędzy w wózek składany do mniejszych rozmiarów, który można zabrać zarówno do samochodu jak i do samolotu jako bagaż podręczny.

Prowadzenie

Świetnym ułatwieniem są obrotowe przednie koła, dzięki którym wózek jest bardziej zwrotny. Pozwala to na lepsze manewrowanie pojazdem na przykład w supermarketach. Ważne jest również szczególnie dla wózków dziecięcych typu 2w1, aby móc prowadzić je jedną ręką, co znacznie ułatwia obsługę pojazdu. Większość sklepów daje możliwość wypróbowania sterowności jeszcze w sklepie, co pozwala na lepszy wybór.

Bezpieczeństwo

Wiele spacerówek ma pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa chroniące dziecko przed upadkiem z wózka. Do tego przydatny jest również pałąk zabezpieczający, który można montować w razie potrzeby. Przy kupnie należy pamiętać również, aby spacerówka nie była za wąska, optymalna szerokość to 45-50 cm.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

79 − 77 =