Sposoby łagodzenia bólu porodowego

ból porodowy
.

Narodziny dziecka niosą ze sobą wiele radości dla jego rodziców i najbliższych. Chwila porodu to nie tylko entuzjazm w odpowiedzi na długo oczekiwane spotkanie z maleństwem, ale też zakończenie częstokroć męczącego i wyczerpującego okresu ciąży. Jedną z najczęstszych przyczyn mącących radość z porodu jest jednak strach przed bólem, jaki mu nieuchronnie towarzyszy.

Ból porodowy związany z kurczeniem i rozkurczaniem się macicy to nieodłączny element porodu drogami natury. Z tego też powodu nie da się ukryć, że stanowi on dla każdej ciężarnej mamy poważne fizyczne cierpienie. Częstokroć bywa, iż przed rozpoczęciem porodu kobiety nie chcą decydować się na zastosowanie analgetyków twierdząc, że dla własnego dziecka gotowe są znieść bolesność skurczy. Zdarza się jednak, że w trakcie porodu ból jest tak silny, że zastosowanie środków łagodzących jest wręcz konieczne. Dlatego bez względu na preferencje dotyczące znieczulenia dobrze jest przyjąć do siebie myśl, iż decyzja o włączeniu środków przeciwbólowych nie stanowi dla mamy żadnej ujmy ani też nie odbiera jej zaangażowania i poświęcenia w czasie porodu.

Sposoby na radzenie sobie z bólem porodowym najogólniej podzielić można na niefarmakologiczne i farmakologiczne.

Środki niefarmakologiczne:

 • Masaż
  Metoda ta jest szczególnie przydatna w pierwszej fazie porodu, czyli wówczas, gdy dostępność do lędźwiowej okolicy kręgosłupa jest zasadniczo dość swobodna (w drugiej fazie możliwość zastosowania masażu wiąże się z pozycją, w jakiej kobieta rodzi dziecko – najczęściej jest to pozycja półleżąca). Wtedy też w oczekiwaniu na pełne rozwarcie mama może swobodnie chodzić lub odpoczywać, przyjmując dowolną pozycję przynoszącą jej ulgę. Wówczas w przypadku porodów rodzinnych mąż może wykorzystać umiejętności przeciwbólowego masażu kręgosłupa, jakie nabył w szkole rodzenia.
 • Technika oddychania
  Ma w założeniu prowadzić do wyciszenia i zrelaksowania organizmu. Podobnie jak masaż, przydatna w pierwszej fazie porodu (w drugiej fazie aktywne i świadome oddychanie jest nakierowane na wsparcie akcji porodowej). Rodząca koncentrując się na oddechu oddala myśl o bólu na dalszy plan oraz rozluźnia mięśnie, których nadmierne napięcie potęguje bodźce bólowe.
 • Prądy tens
  Jest to technika elektroterapii. Do odcinka lędźwiowego kręgosłupa przytwierdza się elektrody połączone przewodami z urządzeniem wytwarzającym prąd, impulsy elektryczne dochodzące poprzez skórę do nerwów hamują przekazywanie bodźców bólowych w tychże nerwach, przez co skurcze są odczuwalne jako łagodniejsze.

Metody niefarmakologiczne są oczywiście bardziej skuteczne w przypadku łagodzenia mniej nasilonych dolegliwości bólowych. W przypadku silnego odczuwania bólu konieczne jest zastosowanie środków farmakologicznych:

Środki farmakologiczne:

 • Petydyna
  Pochodna morfiny, jest to lek znieczulający podawany domięśniowo. Działanie petydyny jest zadowalające dla rodzących mam. Metoda ta jest polecana, gdy istnieją przeciwwskazania do zastosowania znieczulenia zewnątrzoponowego, natomiast nie jest ona wolna od skutków ubocznych, wpływających nie tylko na mamę, ale i jej maleństwo. Po zastosowaniu leku mogą wystąpić: nudności, wymioty, zmienność nastrojów (matka); senność, opóźnienie w reakcji na bodźce, zaburzenia oddychania (dziecko).
 • Znieczulenie zewnątrzoponowe
  Najpopularniejsza metoda farmakologiczna walki z bólem porodowym. Znieczulenie zewnątrzoponowe hamuje odczucia bólowe w okolicy brzucha oraz kończyn dolnych poprzez blokowanie nerwów zaopatrujących te regiony. Znieczulenie jest wykonywane poprzez wbicie igły między 2 kręgi lędźwiowe i wstrzyknięcie środka znieczulającego w przestrzeń zewnątrzoponową, skąd oddziałuje on na nerwy.
 • Podtlenek azotu
  Jest to metoda wziewna łagodzenia bólu – ciężarna wdycha mieszaninę gazów poprzez specjalny ustnik lub maskę.
 • Znieczulenie nerwu sromowego
  Polega na zablokowaniu przewodnictwa nerwowego odpowiadającego za zaopatrzenie okolicy krocza. Nerwy (każdy po jednej stronie miednicy) znieczula się nastrzykując ich okolice środkiem znieczulającym.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 3 = 1