Sprzątanie – od czego zacząć?

pokój
.

Kiedy w naszym mieszkaniu czy domu panuje bałagan, to często odkładamy jego sprzątanie na jak najbardziej odległy termin. A wtedy sterta naczyń czy brudnych ubrań rośnie. Kiedy jednak nadchodzi czas sprzątania, warto je sobie dobrze zaplanować – tak aby szybko uporać się z brudnym mieszkaniem. Poniżej podajemy kilka rad, dzięki którym cała akcja przebiegnie sprawnie i skutecznie.

1. Dobrze zaplanuj sprzątanie

Przede wszystkim sprzątanie najlepiej jest robić w dzień wolny od pracy. Wtedy mamy pewność, że nie będziemy zmęczeni oraz że będziemy mieć wystarczającą ilość czasu, aby móc uporać się z każdym pomieszczeniem. Następnie zacznijmy od sprzątania pokoju, który jest najbardziej brudny i stopniowo przechodźmy do lżejszych prac. Odwrotna kolejność tylko by nas zniechęciła po jakimś czasie. Zawsze sprzątajmy od tych najwyższych partii, takich jak kurze na lampach czy półkach, żeby nie musieć powtarzać danych czynności. Warto przygotować sobie wszystkie niezbędne płyny i środki czystości a także ścierki, żeby nie trzeba było odrywać się od pracy w trakcie.

2.Wyrzucaj śmieci na bieżąco

Jeżeli tylko uzbierasz jakiś worek śmieci to od razu go wynieś do kosza. Zwolni się miejsce, a ty zaczniesz widzieć efekty swojej pracy. Poza tym w trakcie generalnych porządków każda czynność pozwalająca oderwać się od żmudnego wycierania kurzy i mycia podłóg jest na wagę złota.

3. Wyrzuć to, co niepotrzebne

Często składujemy rzeczy, których nie używamy nawet kilka lat, a zalegają nam w szafie czy szufladzie. Przy okazji większego sprzątania można więc posegregować takie przedmioty i oddać potrzebującym, czy też po prostu wyrzucić. Nie warto trzymać czegoś tylko z tego powodu, że może się to kiedyś przydać. Warto natomiast zrobić miejsce na te rzeczy, których używamy zdecydowanie częściej, a do tej pory zalegały na krzesłach czy w pudłach. Jeżeli mamy jakieś przemdioty w dobrym stanie, z metkami (ach ten szał wyprzedaży) to warto zastanowić się nad sprzedażą – być może zyskamy nie tylko miejsce w szafie, ale i pieniądze.

4. Nie odrywaj się od pracy

Kiedy zaczynasz już robić jakąś czynność, np. mycie okien, to nie przerywaj jej na coś innego. Niezwykle ciężko jest później wrócić do pierwotnego sprzątania – szczególnie, gdy wymaga ono więcej pracy. Możemy sobie ustalać takie granice – nagrody za wysprzątanie kolejnego etapu, czyli przykładowo za umycie wszystkim okien można sobie usiąść na chwilę i wypić kawę.

5. Włącz dobrą muzykę

Muzyka znacznie uprzyjemni nam czas sprzątania. Ulubiony wykonawca, najlepiej z bardzo energicznym rytmem sprawi, że czas zleci nam szybko, a my będziemy bardziej zmotywowani do pracy.

6. Pomoc mile widziana

Pamiętaj, że jeżeli mieszkasz z większą ilością osób w mieszkaniu, to nie powinieneś brać wszystkich obowiązków na siebie. Zagoń innych domowników do roboty, mówiąc im jakie są ich konkretne zadania. Ogólnikowe uwagi nie sprawdzają się –bez konkretnego podziału obowiązków nikt nie kwapi się do sprzątania. Najlepiej jest wydawać krótkie polecenia w stylu: odkurz przedpokój, umyj schody czy wannę. Dzięki temu zaoszczędzisz mnóstwo czasu.

Kształt sprzątania mieszkania w dużej mierze zależy od tego, jak bardzo je zapuścimy. Są osoby, które robią to dwa, trzy razy w tygodniu a są takie, które robią to rzadziej. Dużo zależy od tego, jakimi bałaganiarzami jesteśmy oraz jaki stopień zabrudzenia domu potrafimy tolerować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 4 = 4