Szkoła rodzenia – czy warto się zapisać na kurs

szkoła rodzenia
.

Szkoła rodzenia to nowoczesna alternatywa dla działającego wcześniej w rodzinach wielopokoleniowych naturalnego kręgu wsparcia przyszłej mamy. Jeszcze kilka pokoleń temu taki naturalny krąg tworzyły kobiety z poprzednich pokoleń. Wiedza o tym jak rodzić była w naturalny sposób przekazywana przez matkę jej córce. Obecnie ten naturalny krąg został przerwany. Młode kobiety coraz wcześniej opuszczają rodzinne domy, natomiast decyzja o macierzyństwie przychodzi później, w momencie, kiedy do służącej radą i pomocą mamy jest zwyczajnie za daleko. W takim momencie z pomocą przychodzi szkoła rodzenia.

Co daje kurs w szkole rodzenia?

Poród, szczególnie pierwszy, to poważne zadanie stojące przed młodą mamą. Jeśli istnieją umiejętności i wiedza jak sobie z tym trudnym zadaniem poradzić, to głupotą byłoby z dostępu do tej wiedzy rezygnować. Uczestnictwo w zajęciach szkoły rodzenia to jednak dużo więcej niż kilka faktów przekazanych przez doświadczoną położną. Postaramy się przybliżyć powody, dla których warto skorzystać z takiej szkoły.

Szkoła rodzenia pozwala zrozumieć skomplikowany proces narodzin i zdobyć zaufanie do własnego ciała. Zajęcia pomagają spojrzeć na poród z innej perspektywy – jak na cudowne, głębokie przeżycie, które młoda mama może i powinna kontrolować.

Uczestnicy zajęć szkoły rodzenia zdobywają aktualna wiedzę na temat porodu. Jest to wiedza pochodząca z pewnego źródła, a nie zbiór przypadkowych informacji z jeszcze bardziej przypadkowych miejsc w internecie. Wiedza o ludzkiej fizjologii stale się wzbogaca. To co było dobrze przyjętą praktyką w latach 50 poprzedniego wieku, niekoniecznie sprawdzi się w obecnym stuleciu. Uaktualnienie wiedzy ma jeszcze jeden praktyczny plus. Pozwala ostatecznie rozprawić się ze wszystkimi mitami jakie zdążyły narosnąć wokół tego zdarzenia.

Dodatkowym atutem jest fakt, że w wielu miastach kurs w szkole rodzenia można odbyć zupełnie za darmo. Taką ofertę ma na przykład szkoła rodzenia Mama i Ja w Poznaniu.

bezpłatna szkoła rodzenia

Jak wyglądają zajęcia w szkole rodzenia?

Podczas zajęć w szkole rodzenia przyszłe mamy poznają nie tylko teorię związaną z porodem, ale również zdobędą ogrom umiejętności praktycznych związanych z opieką nad noworodkiem. Przyszłe mamy uczą się na zajęciach jak prawidłowo trzymać niemowlę, jak je karmić czy pielęgnować. Wiedza ta sprawi, że czekające je zadanie przestanie być nieznanym lądem. Wraz z każdą nabytą informacją i umiejętnością rośnie pewność siebie przyszłej mamy. A to ważne, bo przecież od tej pory to ona stanie się opoką dla swoich dzieci. Byłoby dobrze, gdyby już na tym etapie nauczyła się wierzyć w siebie, ufać we własną wiedzę i umiejętności.

Zajęcia w szkole rodzenia są prowadzone parami. To doskonały sposób, żeby już na tym etapie wprowadzić przyszłego tatę w świat dziecka, jego narodzin, opieki nad nim oraz pomocy przyszłej mamie w codziennych czynnościach. Dzięki zajęciom w szkole radzenia przyszłe mamy mają możliwość stworzyć i przyswoić swoistą bazę wiedzy, namiary na specjalistów i osób, które mogą pomóc w razie jakichkolwiek problemów.

kurs rodzenia

Zajęcia pomagają uświadomić przyszłe mamy jak prawidłowo karmić piersią niemowlę. Na zajęciach mamy dowiedzą się również o długo i krótkoterminowych skutkach karmienia piersią, jak działa laktacja i jak właściwie ją wspierać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 2 = 2