Tatuaż, a aspekty zdrowotne

tatuaże
.

Od zarania dziejów, ludzie  chcieli czuć się wyjątkowi, niepowtarzalni i piękni. Tatuaż bez wątpienia od dawna należy do jednej z najbardziej popularnych form zdobienia i upiększania swojego ciała.

Poprzez tatuaż który się ma można wyrazić swoje nastawienie do świata, pokazać wszystkim jakie  imię nosi osoba którą najbardziej się kocha lub np. przedstawić szerokiej publiczności walory estetyczne swojej ulubionej potrawy (naprawdę niektórzy tak robią).

Wiele osób zastanawia się jednak czy tatuaż nie wpływa negatywnie na zdrowie.  Czy jest się zatem czego obawiać przed wykonaniem tatuażu?

Profesjonalny salon czy kolega z pracy ?

Przede wszystkim, po tym jak podejmie się decyzję o zrobieniu tatuażu, warto znaleźć odpowiednie studio. W wielkim mieście jest łatwiej, profesjonalny salon tatuażu w Warszawie z pewnością będzie o wiele bezpieczniejszym wyborem  niż „kolega który się  zna”.

Część osób która twierdzi że „łatwo jest się czymś zarazić”  swoje przekonania bierze ze starych czasów, gdy tatuaże wykonywali np. więźniowie podczas odbywania wyroku. Miało to miejsce w złych warunkach i  dochodziło do zakażeń. Taki problem jednak nie istnieje, jeśli narzędzia, którymi tatuaż się wykonuje, są odpowiednio sterylizowane i zabezpieczane.

Mieszkając w mniejszej miejscowości, trzeba się zorientować czy można tam znaleźć studio godne zaufania. Jeśli nie, to warto wybrać się do miasta w którym taki punkt istnieje.

Jednorazowe igły, odpowiednia dezynfekcja i przygotowanie tatuowanego miejsca, a także czystość w lokalu w którym wykonuje się tatuaż to sprawy o których profesjonalny tatuażysta nie zapomina i dzięki temu wie jak wykonać tatuaż, by przy jego wykonywaniu albo w następstwie jego wykonania nie doszło do komplikacji zdrowotnych.

Nieodpowiednie warunki mogą przyczynić się do zarażenia takimi chorobami jak żółtaczka typu A lub B. Chorób które można przenieść tą drogą jest naprawdę wiele dlatego tak istotna jest higiena. Zabrudzenie tatuowanego miejsca bywa bardzo niebezpieczne.

Ważną kwestią jest też to, czy punkt w którym wykonuje się tatuaż znajduje się pod nadzorem służb sanitarnych. Znów warto tutaj powiedzieć że np. studio tatuażu w Warszawie będzie z pewnością lepiej kontrolowane niż nieoficjalny lokal „dla wtajemniczonych” gdzie tak naprawdę tatuaże wykonują osoby nie mające o tym pojęcia.

Naprawdę lepiej zapłacić trochę więcej za wykonaną dobrze i bezpiecznie pracę niż „skorzystać z okazji” i narazić się na problemy zdrowotne.

Czy tatuaż to coś dla każdego?

Trzeba powiedzieć w tym miejscu, że istnieje grupa osób które mają schorzenia lub przypadłości sprawiające, że wykonywanie u nich tatuażu jest niewskazane.

Do takich przeciwwskazań bez wątpienia dochodzi gdy ktoś : ma wirus zapalenia wątroby typu B (HBV), ma wirus zapalenia wątroby typu C (HCV), ma HIV, ma padaczkę, ma stwardnienie rozsiane, jest we wczesnym okresie ciąży, ma zaburzenia psychiczne, jego odporność z powodu przebytych chorób jest w danym momencie bardzo obniżona, ma choroby naczyń obwodowych, ma choroby skóry.

Warto czasem decyzję o wykonaniu tatuażu skonsultować z lekarzem. Jeśli występują jakieś wątpliwości, to profesjonalna porada powinna je rozwiać.

Osoby które mają alergię powinny przed wykonaniem tatuażu zrobić test alergiczny, w niektórych przypadkach barwnik tatuażu może powodować reakcje alergiczne.

Dodać należy także że zawodowy tatuażysta wie o wszelkich zagrożeniach i dlatego nie ma się czemu dziwić, jeśli przed wykonaniem tatuażu pracownik salonu zapyta klienta o stan zdrowia i niektóre schorzenia. Bez sensu jest wtedy się obrażać. Osoba która tatuaż wykonuje takich informacji potrzebuje, po to by wszystko przebiegło prawidłowo, a klient był zadowolony zarówno jeśli chodzi o aspekt zdrowotny jak i estetyczny.

Czy warto zrobić tatuaż?

Tatuaż, to bez wątpienia poważna decyzja. Jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych i wykonanie tatuażu odbędzie się w profesjonalnym salonie , to nie ma ryzyka. Wszystko jest wtedy bezpieczne. Można więc śmiało realizować swoje marzenia i ozdabiać swoje ciało wedle własnego uznania i gustu. Profesjonalna obsługa i odpowiednie podejście sprawią że będzie się zadowolonym z wykonanego dzieła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

67 + = 77