Sprzątanie kuchni nie należy do najłatwiejszych zadań. Szczególnie, jeśli generalne porządki nie są przeprowadzane regularnie, a niektóre partie pomieszczenia są zaniedbane. Co najtrudniej oczyścić w kuchni? Są to ściany, o których myciu nie zawsze pamiętamy przy standardowych porządkach, wnętrze piekarnika lub mikrofalówki narażone na osadzanie się tłuszczu i resztek jedzenia, a także płyty grzewczej. Jak poradzić sobie z czyszczeniem tych miejsc?
Mop i myjka parowa
Większość ścian i posadzek w kuchniach wyłożonych jest glazurą. Mamy więc do czynienia nie tylko z samymi płytkami ceramicznymi, ale i z fugami, które są w dużym stopniu narażone na zabrudzenia. Aby sobie z nimi sprawnie poradzić, warto skorzystać z urządzeń parowych – są to mopy i myjki. Oba urządzenia posiadają pojemniki, do których należy wlać wodę. Po nagrzaniu będą one generowały silne wyrzuty gorącej pary wodnej, która skutecznie poradzi sobie nawet z najtrudniejszymi zabrudzeniami. Dodatkowo do sprzątania takim sprzętem nie będą potrzebne detergenty – gorąca para wodna skutecznie zabije 99% bakterii znajdujących się na płaszczyznach w kuchni.
Szybkie czyszczenie piekarnika i mikrofalówki
Oba urządzenia można wyczyścić, bez konieczności szorowania ich wnętrza – jak to możliwe:
-
czyszczenie wnętrza piekarnika – nowoczesne piekarniki z funkcją samoczyszczenia to idealny wybór dla tych, którzy nie przepadają za mozolnym sprzątaniem. Wystarczy wybrać odpowiedni program, aby ścianki piekarnika same oczyściły się z resztek jedzenia i osadu z tłuszczu. Najpopularniejsze tryby stosowane w piekarnikach to kataliza i pyroliza. Ta pierwsza polega na spalaniu zanieczyszczeń w temperaturze, w jakiej przeważnie pracuje urządzenie. Komora piekarnika posiada panele z małymi otworami, które pochłaniają cząsteczki tłuszczu. Pyroliza natomiast do czyszczenia wykorzystuje bardzo wysoką temperaturę, bo aż 500°C i spala resztki na popiół. Dla bezpieczeństwa domowników na czas uruchomienia tego trybu drzwiczki są blokowane,
-
czyszczenie mikrofalówki – kuchenki mikrofalowe również mogą posiadać tryb samoczyszczenia, jednak prostsze modele są go pozbawione. Możesz jednak włożyć do mikrofalówki miseczkę z wodą i cytryną lub z wodą i octem i uruchomić grzanie aż do zagotowania wody i zaparowania wnętrza. Następnie należy odczekać, aż wnętrze nieco ostygnie i przetrzeć je ściereczką.
Łatwe czyszczenie płyty grzewczej
Wiele problemów nastręcza również czyszczenie płyty grzewczej. Również ona jest narażona na ciągły kontakt z tłuszczami i resztkami jedzenia, a czyszczenie poszczególnych palników nieraz wymaga ogromnej precyzji. Najlepszym sposobem jest zastosowanie domowych środków czyszczących z octu, cytryny i płynu do mycia naczyń, które skutecznie zwalczą trudne do usunięcia osady. Łatwiejszym sposobem będzie jednak wybranie płyty indukcyjnej zamiast gazowej. Jej powierzchnia jest gładka, a przez to mniej narażona na zabrudzenia. Dodatkowo nie nagrzewa się, więc resztki jedzenia nie przywierają do niej tak łatwo i nie przypalają się.