Trudna sztuka dobrego prania

pranie
.

Wydaje się, że pranie ubrań jest czymś zwyczajnym. Prostą czynnością wpisującą się w rutynę działań każdej pani domu. W praktyce okazuje się, że nie wystarczy włożyć rzeczy do pralki i nastawić program. Pamiętaj, że odpowiednio wykonane pranie gwarantuje dłuższą żywotność Twoich ubrań.

Z przeprowadzonych badań wynika, iż ponad 90% Polaków czyta metki i zapoznaje się z zasadami prania ubrań. W praktyce niewiele ponad 40% się do nich stosuje. Pozostali robią to sporadycznie. To tłumaczy fakt, dlaczego na efekty nie trzeba tak długo czekać. Skarżymy się na kiepską jakość materiałów. Denerwują nas rozciągnięte podkoszulki, wyblakłe spodnie, tracące fason bluzki i swetry. W rzeczywistości jest to spowodowane nieodpowiednim praniem.

Potraktuj metkę jak biblię

To wygląda tak samo jak instrukcja urządzenia. Najczęściej przed jego użyciem zapoznajesz się z instrukcją, aby poznać zasady funkcjonowania narzędzia, posiadane opcje czy funkcje. W przypadku ubrań to metka pełni taką funkcję. Jest przewodnikiem po świecie zapoznawania się z zasadami prania danej rzeczy. Wskazówek nie można bagatelizować, ponieważ możesz przyczynić się do jego zniszczenia. Oczywiście nie każde uchybienie zrobi ubraniom krzywdę. Wypranie bluzki w niższej temperaturze wody może jedynie spowodować, że się ona nie dopierze.

Segreguj według koloru

Logicznym jest, że wypranie kolorowych rzeczy z białymi spodniami będzie skutkowało ich zabarwieniem. Nie zaliczaj takich wpadek i dokładnie posegreguj ubrania. Istotne jest również to, jakich środków używasz do prania rzeczy. Do białych zastosuj środki, które pozwolą wydobyć ich naturalną biel. Do kolorowych – zastosuj takie, które zniwelują wypłukiwanie się koloru i pozwolą go zachować na dłużej. Największy problem jest z czarnymi rzeczami. Mają tendencję do szybkiej utraty koloru. Najlepszym rozwiązaniem będzie używanie do ich prania specjalnie przeznaczonych środków. Ogólna zasada mówi również o tym, aby ubrania kolorowe segregować odcieniami. Jeśli chcesz przekonać się czy ubranie ma tendencję do farbowania, każdą nowo kupioną „zdobycz” warto za pierwszym razem wyprać ręcznie w misce.

Nastaw odpowiedni program

Tutaj wracamy do punktu z czytaniem metek. Powiązane jest to z tym, jaki program powinniśmy zastosować. W jakiej wodzie najlepiej prać daną rzecz, ile stopni powinna mieć oraz to czy można ją wirować. Jeśli ubrania są brudne w różnym stopniu, nie warto ich prać razem. Wówczas należałoby zrobić segregację ciuchów ze względu na stopień zabrudzenia.

Chroń pralkę przed zniszczeniem

Niektóre elementy ozdobne, np. grube zamki, metalowe klamerki, paski mogą przyczynić się do uszkodzenia pralki. Pomyśl o tym. Zapnij wszystkie zamki, guziki. Możesz włożyć ubranie do specjalnego woreczka do prania. Sprawdza się on nie tylko w przypadku ochrony, ale również uniemożliwia się pogubienie drobnych elementów garderoby, np. skarpetek.

Zainwestuj w dobre środki

Tak jak wspomnieliśmy ważne jest nie tylko jak, ale również w czym pierzesz swoje rzeczy. Zainwestuj w dobre jakościowo środki. Jeśli masz alergików w domu, powinnaś zwracać szczególną uwagę na to, jakie preparaty wybierasz.

Więcej użytecznych porad na temat prania i usuwania plam znajdziesz na stronie http://pralniaok.pl/ – PralniaOK posiada placówki na terenie Warszawy i Piaseczna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 41 = 46