Ubezpieczenie na wakacje w Europie i dalej – jakie wybrać?

wakacje
.

Jedziesz na wakacje z bliskimi lub przyjaciółmi? Będzie Wam potrzebne odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, dzięki któremu szybko uporacie się z każdą niespodziewaną sytuacją: od opóźnionego bagażu po skręconą kostkę. Jaką polisę wybrać na wyjazd do Europy, a jaką do Azji czy na Karaiby? Przeczytaj nasz poradnik i przekonaj się, jakie elementy składają się na pełną ochronę.

Wakacje w Europie z kartą EKUZ

Jeśli zdecydowałeś, że na wakacje wybierzesz się do jednego z krajów europejskich, poświęć czas na zapoznanie się z charakterystyką karty EKUZ oraz wyrobienie jej. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to bardzo przydatny dokument, z którego korzystają przede wszystkim osoby podróżujące po Europie często oraz wybierające się na wyjazd długi, np. kilkutygodniowy lub kilkumiesięczny.

Karta EKUZ działa na terenie Unii Europejskiej oraz w krajach mających z nią porozumienie. Posiadacz otrzymuje prawo do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej w danym kraju w ramach NFZ-u. Przysługuje mu takie sam zakres leczenia, z jakiego korzystają obywatele. Tu pojawia się więc mała pułapka: jeśli opieka zdrowotna jest częściowo lub całkowicie płatna, prywatna, wówczas na ponoszenie wydatków musisz przygotować się także Ty.

Wakacje poza Europą

Nawet podczas podróży po Europie warto mieć prywatne ubezpieczenie turystyczne z ochroną kosztów leczenia, z racji iż EKUZ może nie wystarczyć. Sprywatyzowana służba medyczna to jedno, ale pojawia się też kwestia wizyt u specjalistów czy bardziej skomplikowanych usług – ich EKUZ nie pokryje. Za to ubezpieczenie turystyczne owszem.

Poza Europą posiadanie ubezpieczenia turystycznego już bezwzględna konieczność. Jeśli zaniechasz wykupienia polisy, pozostaniesz bez jakiejkolwiek ochrony. Koszty leczenia na miejscu mogą okazać się tak wysokie, że nie obejdzie się bez wzięcia pożyczki. Lepiej tego uniknąć i wypoczywać bez obawy o potencjalne szkody.

Zobacz, jak wygląda przykładowe ubezpieczenie turystyczne do kraju poza Europą: https://kioskpolis.pl/wyjazd-za-granice-jakie-ubezpieczenie-na-dominikane/. Zwróć uwagę na wysokość kosztów leczenia czy innych składników. Jeśli wybierzesz ofertę z niższymi kwotami, mogą okazać się niewystarczające, gdy dojdzie do poważnego rozstroju zdrowia, np. zatrucia lokalną żywnością czy złapania bakterii, na którą organizm nie ma odporności.

Ubezpieczenie turystyczne w Europie i po za nią

Wykupienie polisy wakacyjnej jest ważne nie tylko z uwagi na ochronę kosztów leczenia. Oferta ta składa się również z innych przydatnych elementów, dzięki którym możesz liczyć na odszkodowanie m.in. w przypadku opóźnienia, zagubienia, utraty, zniszczenia czy kradzieży bagażu. Przewozisz sprzęt elektroniczny, bo chcesz robić zdjęcia i filmować malownicze regiony? Możesz objąć go ochroną, dzięki czemu w wyżej wymienionych sytuacjach otrzymasz zwrot części kosztów. Także sportowcy mogą ubezpieczyć swój sprzęt.

W skład ubezpieczenia turystycznego mogą wchodzić także NNW i Assistance. NNW docenisz, gdy pozorny uraz kostki okaże się trudny do wyleczenia i wymagający licznych zabiegów czy rehabilitacji. Rozszerzenie przyda się również przypadku niemożności natychmiastowego powrotu do pracy po zakończeniu urlopu.

Assistance to usługi różnorodne, m.in. medyczne, informacyjne, prawne i techniczne. W ramach tej ochrony możesz liczyć na wsparcie tłumacza czy pomoc w zakwaterowaniu w innym miejscu, jeśli plan podróży zostanie zaburzony w wyniku niezależnych od Ciebie przyczyn, np. zagubienia bagażu lub odwołania lotu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

83 − 75 =