Zarówno wczesne, jak i późne objawy porodu nie u każdej kobiety wyglądają tak samo, jednak pewne symptomy odczuwa większość przyszłych matek. Pierwsze zwiastuny zbliżających się narodzin dziecka pojawiają się już nawet na kilka tygodni przed rozwiązaniem.
Wczesne objawy porodu
Poród to proces, którego przebieg u każdej kobiety może różnić się natężeniem i objawami, a także czasem ich trwania. Mimo że to zjawisko złożone i indywidualne dla każdej przyszłej matki, organizm kobiety wysyła odpowiednie sygnały zwiastujące początek porodu i jego zakończenie. Pierwsze objawy zbliżającego się porodu to kwestia indywidualna. Czasem trudno je odpowiednio zinterpretować. Szczególną trudność mogą mieć kobiety, które już wcześniej rodziły.
Aby móc się przygotować do decydującego etapu porodu, warto słuchać swojego ciała i zaufać kobiecej intuicji. Jednym z pierwszych objawów przedporodowych jest zatrzymanie przybierania na wadze. To fizjologiczne, naturalne zjawisko świadczące o całkowitym ukształtowaniu dziecka i otaczającego go mikrośrodowiska. Zapowiedź zbliżającego się rozwiązania sygnalizuje także pojawienie się tzw. syndromu wicia gniazda, czyli przygotowań do narodzin, pojawienia się poczucia potrzeby stworzenia funkcjonalnej przestrzeni w domu oraz osobistego kącika dla dziecka. Za witalną energię i motywację do działania, ale również rozdrażnienie i narastający niepokój związany z porodem odpowiadają dynamiczne zmiany hormonalne, dotyczące szczególnie poziomu progesteronu, odpowiedzialnego za podtrzymanie ciąży. Wzrasta stężenie oksytocyny i adrenaliny – enzymów powodujących skurcze macicy i budujących siłę potrzebną do porodu. Jednym z wczesnych objawów porodu są także silne przeczucia przyszłej matki odnośnie zbliżającego się terminu rozwiązania oraz obniżenie się brzucha, sygnalizujące o gotowości dziecka do wyjścia z dróg rodnych. Specyficzne ułożenie dziecka może także wiązać się z uciskiem na pęcherz moczowy i potrzebę częstej mikcji. Aby poznać inne objawy nadchodzącego porodu, warto zasięgnąć informacji z witryny https://porody.medicover.pl/poradniki/porod/wczesne-objawy-zblizajacego-sie-porodu/.
Późne objawy porodu
Pierwsze oznaki porodu zwykle pojawiają się na kilka tygodni przed rozwiązaniem, choć mogą również wystąpić niespodziewanie i poprzedzić rychłe narodziny dziecka. O tym, że poród zbliża się wielkimi krokami, świadczą m.in. początkowo nieregularne skurcze macicy charakterem przypominające bóle miesiączkowe. Stopniowo rozwijają się dolegliwości ze strony kręgosłupa lędźwiowego i ud, brzuch staje się twardy i sztywnieje, a jego skóra jest wyraźnie napięta. Dochodzi także do odejścia czopu śluzowego i nierzadko różowych plamień. Zauważalna jest także mniejsza dynamika ruchów dziecka. Również płyn owodniowy może ujść na skutek pęknięcia worka owodniowego. Nierzadko przed porodem pojawia się biegunka i inne problemy ze strony układu trawiennego.