Jak wspomóc dziecko przy nauce czytania i pisania?

dziecko
.

Pisanie i czytanie to te umiejętności, które każdy z nas nabywa już nawet w okresie przedszkolnym. W szkole podstawowej podczas pierwszego roku nauki pedagodzy koncentrują się przede wszystkim na nich. Dzieci również w domach wraz z rodzicami czytają i piszą, aby szybciej opanować te umiejętności. Niestety, często pojawiają się problemy, co jest związane z zaburzeniami koncentracji oraz pamięci.

Czytanie z rodzicem

Nierzadko czytanie i pisanie pod kontrolą rodzica w domu przynosi zupełnie odwrotny efekt do pożądanego. Jest to dla niego stresujący czas, co powoduje, że czynności te kojarzone są z przykrymi doświadczeniami i uczeń niechętnie spędza nawet kilkanaście minut nad tekstem czy zeszytem. Warto jest się zastanowić, czy nie lepszym rozwiązaniem jest w tej wspólnej nauce być wspierającym przyjacielem, a nie kontrolerem. Wymaga to cierpliwości i umiejętności właściwego poprawiania błędów. Dobrze sprawdzają się różnego rodzaju zabawy i gry, np. scrable czy też karty z zagadkami. Wszystko to wspiera naukę czytania i pisania, a przy okazji może być także świetną rozrywką.

Prawidłowe odżywianie, a nauka

Nie jest tajemnicą, że to, co jemy, warunkuje pracę naszego mózgu. Przykładem są orzechy, które zaleca się chociażby w okresie wzmożonego wysiłku fizycznego i umysłowego. Witaminy i minerały odgrywają kluczową rolę przy koncentracji i zapamiętywaniu przez dziecko. Należy zatem słodkie przekąski zamienić przykładowo na mieszankę suszonych owoców z orzechami. Zamiast słodkiej bułki na II śniadanie dać uczniowi pełnoziarnistą bułkę z warzywami i chudą wędliną. Ponadto przyda mu się witaminowa dawka energii na cały dzień. Tutaj mamy całą gamę smakołyków, które na pewno przypadną do gustu najmłodszym. Suplementy bogate w witaminy D, A, C i B są doskonałym pokarmem na mózgu człowieka. Przykładem są produkty visolvit.pl. Taki witaminowy dodatek do śniadania na pewno pozytywnie wpłynie na szybszą i efektywniejszą naukę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

93 − 85 =