Jak wspomóc rozwój dziecka za pomocą zabawek

zabawki
.

Nie wszyscy młodzi rodzice zdają sobie sprawę z tego, jak ważną rolę w życiu dziecka odgrywają zabawki. Nierzadko uważają je za element o drugorzędnym znaczeniu, kupując modele, które są aktualnie w modzie lub polecane przez celebrytów.

Naukowcy już dawno potwierdzili fakt, że zabawki pomagają rozwijać dziecku nowe umiejętności oraz utrwalać te, które już posiadają. Problem doboru zabawek jest nieco bardziej skomplikowany i wielu rodzicom może sprawiać problem kupno odpowiedniego egzemplarza. Warto wcześniej zastanowić się, co będzie najkorzystniejsze dla naszego dziecka, co maluch już potrafi, a co sprawia mu problemy i w jaki sposób możemy mu pomóc w rozwoju. Stymulacja, ćwiczenie wyobraźni, logicznego myślenia, zdolności manipulacyjnych i koordynacji wzrokowo-ruchowej – to najważniejsze zadania zabawek.

Dla niemowlaka i dwulatka

Maluchy do ukończenia drugiego roku życia używają do poznawania świata głównie zmysłu dotyku, a także smaku, wzroku i słuchu. Dla dzieci w tym wieku najbardziej atrakcyjne wydają się zatem zabawki, które mają zdecydowaną fakturę, kontrastowe kolory lub wydają dźwięki. Ważne jest, aby wybrany model był w pełni bezpieczny dla zdrowia, ponieważ maluchy wkładają wszystko do buzi, poznając w ten sposób strukturę powierzchni. W tym okresie dziecko uczy się posługiwania paluszkami, doskonali swoje zdolności motoryczne i manualne. Dla maluchów w tym wieku najlepsze będą zatem puzzle z dużymi częściami, duże klocki, proste, wyraźne kolorowanki, piankowe maty – układanki i wszystkie inne zabawki, które posiadają duże elementy. Nie możemy również zapominać o przytulankach, które w tym okresie zaczynają nabierać znaczenia i pomagają w zasypianiu.

Przedszkolak

Dzieci w wieku przedszkolnym mają już opanowane podstawowe umiejętności jak układanie, manipulowanie etc. Muszą jednak wciąż je doskonalić – ich wymagania zatem rosną. Przedszkolak musi zmierzyć się również z całkiem nowymi zadaniami, poznają świat muzyki, plastyki, lubią doświadczać i eksperymentować. Dla dzieci w tym wieku świetnymi zabawkami będą: plastelina, wycinanki, farby, skakanki, piłki do gry, hulajnoga, rowerek biegowy i wszystko, co pomoże wyżyć się artystycznie i fizycznie. Starsi przedszkolacy lubią uczestniczyć w grach zespołowych, doceniają wspólną zabawę, dlatego warto w tym czasie podsuwać im gry planszowe, a także uczyć gier ruchowych.

Dzieci w wieku szkolnym

Uczniowie również potrzebują zabawek, a nie tylko nauki w szkolnej ławce. Mają one tu jednak nieco inne znaczenie i stają się pewnego rodzaju buforem, który pomaga rozładować towarzyszące szkolnym obowiązkom napięcie. Trzeba również pamiętać, że w okolicach siódmego roku życia rodzą się pierwsze poważne pasje, dlatego należy uważnie obserwować dziecko pod tym kątem. Możemy podsycić i utrzymać zainteresowanie danym tematem podsuwając odpowiednie wyposażenie, np. zestaw młodego chemika, komplet przyborów artystycznych, czy profesjonalny sprzęt sportowy – wszystko w zależności od kierunku, w jakim chce iść nasza pociecha.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

54 + = 55