Jak wybierać kolory ubrań dla dzieci

dzieci
.

Wielu rodziców hołduje zasadzie przypisywania koloru do płci dziecka. Dla chłopców zarezerwowany jest niebieski, dla dziewczynek różowy. Szczególnie tych zasad przestrzegają rodzice spodziewający się pierwszego potomka.

Wpływ kolorów na rozwój dziecka

Przypisywanie koloru do płci nie ma większego uzasadnienia, poza marketingowym. Kilkadziesiąt lat temu obowiązywała zasada odwrotna – różowy dla chłopców (odcienie czerwieni oznaczały siłę), niebieski dla dziewczynek (kojarzył się z Matką Boską). Wybierając ubranka i zabawki dla najmłodszych trzeba jednak wiedzieć, że niektóre kolory pobudzają, a inne mają działanie wyciszające, uspokajające. Zabawki powinny być w kolorach żywych, wyraźnych, ponieważ stymulują pracę mózgu. Miejsce do odpoczynku powinno być w kolorach pastelowych, które relaksują.

Dzieci bardzo szybko uczą się kolorów, więc nie dziwmy się, że jeżeli będziemy kupować ubrania wyłącznie niebieskie, to dwulatek nie włoży skarpetki z czerwonym paskiem. We wszystkim wskazany jest umiar i zdrowy rozsądek. Pięciolatka, która ma cały pokój urządzony na różowo, posiada różowe misie, koniki Pony, lalki Barbie ubrane na różowo, będzie miała nie tylko zaburzone poczucie estetyki, ale będzie także ciągle pobudzona, a w skrajnych przypadkach nawet agresywna.

chłopiec

Kolory dla kilkulatków

Dzieci starsze nie przywiązują już tak dużej wagi do kolorystyki ubrań. Najchętniej ubierają rzeczy w kolorach zdecydowanych, np. granat, zieleń, brąz z nadrukami. To te ostatnie są najważniejsze. Dziewczynki uwielbiają t-shirty z wizerunkami zwierząt i księżniczek,  chłopcy wolą samochodzik zygzak makłyn. Może znajdować się wszędzie, na bluzie, plecaku, trampkach, ważne by był.

Dziesięciolatki dobierają kolory już znacznie staranniej i preferują czerń, granat i popiel. To kolory uniwersalne, które doskonale pasują do jeansowych spodni i spódnic. Chętnie wybierają odzież z nadrukami, ale powinny być to nadruki firmowe. Od najmłodszych lat powinniśmy uczyć dzieci właściwego doboru kolorów i umiejętnego ich komponowania.

Źródlo: http://tuss.pl/

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 60 = 67