Wybieramy projekt nowoczesnego domu dla rodziny z dwójką dzieci

plan
.

Budowa własnego domu to marzenie wielu rodzin. Rozłożysty, wygodny dom z ogródkiem daje przestrzeń do życia i rozwoju tak dorosłych, jak i dzieci. Inwestorzy, którzy podjęli już decyzję o budowie, muszą wybrać jeszcze projekt. Zobaczcie, na co trzeba zwrócić uwagę, decydując się na nowoczesną bryłę.

Nowoczesny projekt na miarę współczesnych potrzeb

Dzisiejsze rodziny często prowadzą nieco inny styl życia aniżeli ten, który dominował 30 lat temu. Rodziny są mniejsze, często jednopokoleniowe. Standardem jest, że dzieci mają do dyspozycji osobne pokoje. Na osiedlach domów jednorodzinnych pociechy nie mają zwykle do dyspozycji placu zabaw, toteż rodzice sami muszą zadbać o czas wolny pociechy. Dorośli są też często zapracowani, a do domu przyjeżdżają późnym wieczorem.

W jaki sposób pogodzić dzisiejsze potrzeby domowników i dopasować do nich projekt domu? Nie jest to aż tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać.

Jakie przestrzenie powinny znaleźć się w domu?

Przede wszystkim należy pomyśleć o wspólnej przestrzeni, w której domownicy będą spędzać czas wolny. Najczęściej będzie to salon z tarasem. Aby móc skorzystać z pięknej pogody i nasycić się promieniami słońca, salon z tarasem powinny wychodzić na południe lub ewentualne na zachód. Wówczas, po powrocie ze szkoły i pracy, rodzina będzie mogła cieszyć się dobrze doświetloną przestrzenią.

Inną kwestią jest rozdzielenie kuchni i salonu. Z jednej strony współczesne projekty (takie jak te studioatrium.pl) zmierzają raczej w stronę otwartych przestrzeni o przenikających się funkcjach, z drugiej zaś warto pomyśleć o tym, czy faktycznie kuchnia połączona z salonem zapewni nam odpowiedni poziom wygody na co dzień. Pamiętajmy, że w kuchni gotujemy, a związane z tym zapachy i para wodna unoszą się w powietrzu. Można wprawdzie zastosować okap, jednak i tak część efektów gotowania będzie przedostawać się do kącika wypoczynkowego. Ponadto, widok kłębiących się brudnych naczyń może nie zachęcać do odpoczynku czy przyjmowania niezapowiedzianych wizyt.

O czym warto pomyśleć, decydując się na projekt nowoczesnego domu?

Nowoczesne domy, choć przestronne i eleganckie, nie zawsze mogą sprawdzać się w przypadku rodzin z małymi dziećmi. Problemem mogą być tu takie elementy jak otwarte schody bez poręczy i barierek, które stanowią potencjalne niebezpieczeństwo dla maluchów. Podobny problem możemy spotkać, jeśli chodzi o loggie – dzieci mogą testować poręcze i na skutek tego wypaść. Dlatego warto przemyśleć wszelkie aspekty konstrukcyjno-wykończeniowe pod kątem bezpieczeństwa najmłodszych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

6 + 2 =