Wybór odpowiednich sadzonek bylin wieloletnich do naszego ogrodu

Liście Żurawki w kolorze ciemnego fioletu
.

Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z ogrodnictwem, zastanawiają się nad wyborem roślin, które nie będą sprawiały dużych problemów w utrzymaniu. Doświadczeni ogrodnicy dążą do tego, aby jego ogród rozkwitał przez cały rok. Wiązać się to może nie tylko z ogromną ilością pracy, ale również pieniądzy, które wydamy na nowe sadzonki.
Idealnym rozwiązaniem dla obu stron będzie zakup roślin zwanych bylinami.

Czym są Byliny? Charakterystyka roślin

Byliny ogrodowe są to rośliny żyjące w jednym miejscu dłużej niż dwa lata, określane są mianem roślin wieloletnich. W odróżnieniu od krzewów i drzew wyróżnia je to, że nie posiadają one zdrewniałych części nadziemnych. W Polsce większość bylin należy do kryptofitów, oznacza to, że przed okresem zimowym części nadziemne rośliny obumierają. Przypadający na wiosnę okres, w którym rośliny budzą się do życia to ciężka próba dla naszych roślin. W ciągu krótkiego okresu zmuszone są z podziemnych bądź podwodnych organów (m.in. cebulek, kłączy i bulw) wypuścić młode pędy, które mają za zadanie zakwitnąć. Z kwiatów, które się wytworzą w zależności od gatunku, rośliny wydadzą nasiona bądź zarodniki.

Wielu ogrodników stara się w taki sposób zaprojektować swój ogród, aby rośliny w nim występujące były dopasowane kolorami, wielkością a często nawet podobnym czasem kwitnienia. Często wykorzystują do tego rośliny, które w ich ogrodzie znajdują się kilka lat. Uzupełniając jedynie z roku na rok rośliny jednoroczne, na zmieniające się rabaty.

Kiedy warto zainteresować się zakupem roślin wieloletnich?

Warto przemyśleć decyzje o zakupie nowych sadzonek jeszcze w okresie zimowym. Mamy wtedy dużo czasu na czytanie prasy branżowej, wymianę doświadczeń ze znajomymi czy pozyskanie informacji w internecie.

Najlepszym okresem, aby posadzić byliny, jest wiosna, jednak część roślin preferuje terminy jesienne. Warto przed posadzeniem pamiętać o wcześniejszym przygotowaniu podłoża, przekopanie ziemi, zastosowanie nawozu organicznego. Nie zapominajmy, że nasze rośliny powinny być odpowiednio zabezpieczone przed zimą. Jeśli mamy dostęp do słomy będzie to świetny izolator cieplny, możemy wybrać również agrowłókniny. Proces ten pomoże roślinom w pierwszych latach. Przyzwyczajone do gleby oraz warunków panujących w naszym ogrodzie, nie będą potrzebować w późniejszych latach specjalnego traktowania.

Jak odpowiednio przygotować stanowisko pod posadzenie roślin wieloletnich?

Wszystko zależy od gatunku rośliny, którą w danym miejscu będziemy chcieli posadzić. Większość roślin będzie miała różne wymagania glebowe, stopień naświetlenia czy wilgotność. Jeśli nie mamy możliwości zapytania właściciela szkółki o tego typu informację, warto zaczerpnąć je z internetu. Często do rośliny dołączane są karteczki z podstawowymi informacjami odnośnie wymagań roślin. Jeśli postaramy się zapewnić roślinom wszystko, czego potrzebują, odwdzięczą się nam one pięknym ogrodem przez długie lata. Warto więc przed posadzeniem, poświęcić trochę czasu na edukację. Cały nasz wysiłek będzie procentował przez długi okres.

Jakie byliny ozdobne wybrać, aby być zadowolonym przez długie lata.

Charakteryzują się drobnymi kielichowatymi kwiatami oraz liśćmi, które w zależności od odmiany mogą przybierać różne kolory od ciemnozielonego przez srebrny, kończąc na ciemnym fiolecie. Roślina potrafi osiągnąć do 70 cm wysokości. Jest bardzo odporna na warunki atmosferyczne. W kraju swojego pochodzenia, czyli Stanach Zjednoczonych rośnie na zboczach gór, dlatego w naszych warunkach wykorzystywana jest w ogrodach skalnych. Najlepiej w swoim ogrodzie znaleźć dla niej dobrze nasłonecznione miejsce.

Goździki

Goździki są jednymi z najpiękniejszych roślin ozdobnych, których kwiaty zachwycają w Polsce miliony osób. Wyróżniamy około 11 gatunków goździków, które występują w Polsce. Na świecie występuje ich prawie 300 gatunków. W celu uzyskania najpiękniejszych kwiatów krzyżuje się ze sobą różne odmiany, dlatego pod jedną nazwą mogą występować rośliny, których np. kolor kwiatostanu będzie się różnił.
Rośliny nie mają dużych wymagań glebowych, ważne jest, aby ziemia, w której są sadzone, nie była podmokła. Lubi mocno nasłonecznione stanowiska . Warto wybrać miejsce w ogrodzie, które zapewni odpowiednią ilość światła.

Goździk jako prezent na każdą okazję

Krwawnik

Piękna roślina ozdobna, za jej terytorium uważa się większość obszaru EuroAzji oraz Amerykę Północną. W zależności od regionu może posiadać różne nazwy ludowe.
Roślina osiągająca nawet 80 cm wysokości, warto uwzględnić to, wybierając miejsce rośliny w ogrodzie. Roślina posiada szerokie zastosowanie w medycynie ludowej. Wspomaga leczenie chorób żołądkowo- jelitowych, szczególnie wrzodów żołądka. Dawniej stosowana jako jedno z ziół dodawanych do potraw. Unikalny smak idealnie dopasowywał się do wszelkiego rodzaju zup.

Krwawnik w fazie kwitnienia

Podsumowanie

Oglądając programy ogrodnicze, które coraz częściej emitowane są w stacjach telewizyjnych, zastanawiasz się, co mógłbyś zmienić w swoim ogrodzie? A może jesteś osobą, która po raz pierwszy będzie starała się zaaranżować swój ogród? Warto przemyśleć zakup roślin wieloletnich, zwanych bylinami. W naszym artykule poznałeś jedynie te najpopularniejsze. To one zagościły w sercach naszych rodaków. Ze względu na swoją odporność na Polskie warunki klimatyczne, są cenionymi roślinami, które znajdują coraz większa rzesze fanów. Rośliny wieloletnie przynoszą jedynie korzyści.

Oszczędzają nam nie tylko czas, ale i ogromną ilość pieniędzy. Brak konieczności zakupu nowych roślin przed każdym sezonem z pewnością pozwoli nam na wybór większej ilości kwiatów jednorocznych do naszych rabat i kwietników. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji i zabezpieczeniu na zimę rośliny będą cieszyć oczy nie tylko właścicieli ogrodów, ale i wszystkich gości, którzy będą je zwiedzali.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

38 − 34 =