Jak wybrać inhalator dla dzieci?

inhalator
.

Przewlekłe lub czasowe choroby układu oddechowego wymagają starannego leczenia, które w tym wypadku nie jest takie proste. Przyjmowanie leków doustnych nie zawsze daje zadowalające efekty, zwłaszcza w przypadku dzieci i osób starszych.

Dolegliwości ze strony oskrzeli, płuc i zatok zwalczane są za pomocą antybiotyków lub innych, zaleconych przez lekarza medykamentów. Skuteczność terapii zwiększa stosowanie nebulizatorów, czyli urządzeń do inhalacji. Nebulizatory rozpylają lekarstwo do kropel o bardzo małej średnicy, dzięki czemu substancja czynna może dotrzeć bezpośrednio do miejsca zmienionego chorobowo. Urządzenie przydaje się wszystkim pacjentom, zwłaszcza dzieciom, których układ pokarmowy jest zbyt delikatny na przewlekłe stosowanie leków doustnych. Wybór urządzenia jest istotny dla wygody i zdrowia małego pacjenta. W tym artykule odpowiemy na pytanie, jak wybrać inhalator dla dzieci.

Modele

Inhalatory różnią się między sobą parametrami – każdy typ urządzenia nadaje się do innej terapii, dlatego koniecznie musimy uwzględnić ten fakt podczas zakupu. Pierwszym i najważniejszym parametrem jest wielkość cząsteczek, do których zostaje rozproszony lek lub sól fizjologiczna. Od tego zależy, w które miejsce trafi wdychany aerozol – największe cząstki wędrują do górnych dróg oddechowych; nieco mniejsze do tchawicy i dużych oskrzeli; drobne do oskrzeli i oskrzelików, a najmniejsze z nich do pęcherzyków płucnych. Parametr ten jest opisywany przez producenta jako MMAD.

Czas

Inhalatory mają różny czas nebulizacji. Tutaj trzeba uwzględnić cierpliwość pacjenta, a dzieci niestety do spokojnych nie nalezą. Warto zatem wziąć pod uwagę urządzenia, które oferują krótki czas nebulizacji – jest on dużo łatwiejszy do zniesienia, choć niektórzy specjaliści zalecają w pewnych przypadkach dłuższe zabiegi. Warto wcześniej zapytać, jaka terapia będzie odpowiedniejsza dla naszej pociechy. Jeżeli inhalator dla dzieci będzie używany zapobiegawczo, wówczas śmiało możemy stawiać na tę pierwszą opcję.

Praca

Wiele urządzeń może pracować w jednym ciągu 20 minut. Po tym czasie inhalator musi odpoczywać przez 40 minut. Jest to ważne w przypadku, gdy z jednego urządzenia będzie korzystać więcej dzieci, np. przed pójściem spać. Jeżeli pojedyncza inhalacja jest krótka i trwa tylko kilka minut, nie trzeba się tym martwić.

Poziom hałasu

Inhalator, a dokładnie jego kompresor emituje szum, który z reguły uspokaja dziecko. Niektóre urządzenia są jednak tak głośne, że mogą wystraszyć dziecko i zniechęcić je do kolejnych sesji. Mimo wszystko inhalator dla dzieci nie może być zbyt hałaśliwy – jego głośność nie powinna przekraczać 60 dBA. W innym wypadku możemy oddalić kompresor za pomocą długiego przewodu.

Wygląd

Wygląd urządzeń ma ogromne znaczenie dla komfortu psychicznego dziecka. Inhalator dla dzieci z reguły ma kształt zwierzątka, jest pomalowany w niecodzienne kolory lub posiada dołączone pluszaki.

Wyposażenie dodatkowe

Inhalator dla dzieci powinien mieć dodatkowe maseczki w różnych rozmiarach, np. dla niemowlęcia, przedszkolaka, czy dziecka starszego. Jeżeli dany model nie posiada takiego szerokiego wyboru, możemy osobno dokupić odpowiednie maseczki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

83 − = 79