Jak wybrać odpowiedni rodzaj pompy?

pompa
.

Wybór pomp jest bardzo duży, więc priorytetem powinno być wcześniejsze określenie potrzeb, czyli do jakiego rodzaju cieczy ma być wykorzystane takie urządzenie. Tylko wtedy faktycznie okaże się przydatne. Oczywiście warto też zwrócić uwagę na jakość wykonania i wydajność, bo parametry techniczne pomp do kolejny ważny czynnik, który powinien decydować o wyborze konkretnego modelu.

Pompa z rozdrabniaczem- kiedy się przyda?

Taki rodzaj pomp najczęściej wykorzystywany jest do brudnej wody, czyli do ścieków. Idealnie sprawdzi się:

  • przy budowie przepompowni ścieków. Jeśli rurociągi zostały podłączone do kanalizacji ciśnieniowej, a duże przez duże różnice poziomu terenu nie  ma możliwości wykonania kanalizacji z grawitacyjnym kolektorem, bądź taka inwestycja jest po prostu nieopłacalna, bo tutaj warto też wziąć pod uwagę odległość, jaka dzieli od głównego kolektora,
  • w sytuacji gdy rurociąg tłoczny już został wykonany, lecz jego średnica jest zbyt mała,
  • jeśli istnieje konieczność pompowania ścieków na znaczną odległość bądź na dużą wysokość.

Czym kierować się przy wyborze pompy do ścieków?

Tutaj oczywiście parametry techniczne grają główną rolę, lecz należy zwrócić uwagę również na:

  • rodzaj mechanizmu rozdrabniającego, jaki posiada. Musi być umieszczony przed wirnikiem i składać się z noża tnącego i tarczy, tylko wtedy pompa okaże się funkcjonalna,
  • jaka tarcza i nóż zostały zastosowane. Ważne by były wykonane z tego samego materiału. Należy więc sprawdzić to dokładnie, jeśli producent nie zawarł takiej informacji lepiej szukać innego modelu. Na pewno nie warto ufać stwierdzeniom, że jest to „stop specjalny”, bo nie ma czegoś takiego. Takich określeń używają zazwyczaj producenci, którzy mają coś do ukrycia.

Pomoc w doborze pompy

Jeśli widza z tego zakresu ogranicza, bo popy ściekowej nie kupuje się przecież codziennie, warto poprosić o pomoc fachowca, który po dokonanym wywiadzie a często i oględzinach gdzie ma służyć, podpowie jaki rodzaj wybrać. Tutaj z pomocą na pewno przyjdzie saga.info.pl, gdzie można znaleźć szeroki wybór pomp różnego zastosowania.

Jakie są rodzaje pomp?

Jak już zostało wspomniane to rodzaj cieczy, jaka ma być pompowana, decyduje o wyborze pompy. Na rynku dostępne są również:

  • pompy aseptyczne i farmaceutyczne. Taki rodzaj stworzony został z myślą o potrzebach przemysłu farmaceutycznego, spożywczego, a także biotechnologii. Oczywiście urządzenia posiadają stosowne certyfikaty, na które trzeba zwrócić uwagę przed zakupem.
  • pompy beczkowe, dzięki którym łatwo można opróżnić różnego rodzaju zbiorniki
  • pompy basenowe niezastąpione dla osób, które posiadają przydomowy basen
  • pompy głębinowe do pompowania wody czystej, zdatnej do picia
  • pompy kolanowe i krzywkowe itp.

Jak widać, doświadczenie będzie tutaj niezbędne, gdyż dobierając nieprawidłowe urządzenie, bardzo łatwo można je uszkodzić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

46 − = 45