Jak wybrać odpowiedni rower dla dziecka?

dzieci
.
Zakup roweru dla dziecka jest bardzo dużym wydarzeniem dla przyszłego posiadacza. Dzieci uwielbiają dostawać prezenty i pokazywać je swoim rówieśnikom. Rower jest dość nietypowym prezentem, poniewaz dodatkowo zachęca do aktywności fizycznej. Dziecko od najmłodszych lat powinno uczyć się opanowania jazdy, które nie jest proste. Zanim rower stanie się najlepszym przyjacielem dziecka musimy wybrać model dopasowany do jego potrzeb.

Rozmiar roweru

Dzieci w tym samym wieku różnią się wzrostem więc nie należy dobierać wielkości roweru do wieku dziecka. W przypadku niektórych dzieci różnica wzrostu wynosi nawet kilkanaście centymetrów. Podczas zakupu trzeba więc wziąć pod uwagę wzrost, długość rąk i nóg oraz możliwości fizyczne dziecka. Bardzo prostą metodą jest zmierzenie długości wewnętrznej strony nóg i obliczenie przekroku. Duże znaczenie ma również wielkość kół, a modele dla dzieci są określane w calach. Rozmiary kół zaczynają się od 12 cali, a kończą na 24. Jakie rozmiary kół sprawdzą się dla poszczególnych grup wiekowych? Poniżej przedstawiamy zestawienie:
12”: to rowerki biegowe dla dzieci o wzroście 80 cm – 110 cm, w tym rozmiarze znajdziemy również tradycyjne rowery z pedałami.
16”: w tej grupie znajdziemy rowery z pedałami przeznaczone dla dzieci o wzroście 95 cm – 120 cm (czyli dla wieku 4-6 lat).
20”: znajdziemy tutaj rowery przejściowe między prostym rowerem dziecięcym, a bardziej “dorosłymi” modelami. Sprawdzą się w przypadku wzrostu 115 cm – 130 cm, czyli dla 6 i 7 latków.
24”: grupę stanowią rowery dedykowane na wzrost 125 cm – 155 cm, czyli dla dzieci w wieku 7-12 lat.
26”: polecane dla dzieci powyżej 150 cm wzrostu.

Kiedy warto kupić rower?

Psychologowie twierdzą, że dzieci w wieku 3-4 lat mogą już opanować koordynację i pedałowanie. Wtedy też boczne kółka mogą okazać się zbędne, a rower dostarczy dziecku prawdziwej frajdy i będzie rozwijał jego sprawność fizyczną. Rowerki biegowe można kupić dla dziecka, które ukończyło 18 miesięcy życia. Modele takie przyjmują zazwyczaj postać trójkołowca wyposażonego w wygodne uchwyty i siodełko. Szukając odpowiedzi na pytanie “Jak wybrać rower dla dziecka” warto zasięgnąć porady profesjonalnego sprzedawcy.

Rodzinna wycieczka rowerowa

Jazda na rowerze przynosi wiele bardzo ważnych dla rozwoju dziecka korzyści. Jedną z zalet będzie również możliwość wspólnych wycieczek z rodzicami i rodzeństwem. Rodzinna wycieczka rowerowa będzie więc świetnym sposobem na integrację rodziny oraz wspólne zwiedzanie. Można zabrać zdrowe jedzenie i urządzić piknik w otoczeniu natury, np. w lesie czy na łące.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 4 = 5