Jak wybrać odpowiednie zabawki dla dziecka?

dziecko
.

Młodzi rodzice bardzo często skupiają się na tym, by zapewnić swojemu maluchowi wszystko, co najlepsze.

W tym oczywiście także zabawki. Jednak wybór wielkich maskotek wcale nie musi być najlepszy dla dziecka. Warto pomyśleć o tym, by już od najmłodszych lat uczyć poprzez zabawę i poszerzać horyzonty malca. Jak to zrobić?

Zabawki edukacyjne

Coraz więcej rodziców, kupujących zabawki dla dzieci, wybiera te, które mają swojego rodzaju wartości edukacyjne. Oczywiście nie chodzi o to, by obarczać dziecko od najmłodszych lat i zmuszać do nauki zamiast zabawy. To sposób na pogodzenie jednej i drugiej kwestii, by jak najszybciej pokazać dziecku, jak fascynujący świat je otacza. To jednak nie tak prosty wybór, jak mogłoby się wydawać. Musimy bowiem dostosować zabawkę do wieku malucha, by nie zarzucić go zbyt dużą ilością bodźców. Od czego zacząć?

  • Mata edukacyjna – to doskonała zabawka dla malucha, który dopiero rozpoznaje podstawowe sygnały z otoczenia. Nadaje się dla dziecka już w pierwszym roku życia. Może kształtować zdolności psychoruchowe, zachęcając do raczkowania a później chodzenia. Przekazuje także wiedzę na temat kolorów, dźwięków, a później także liter i cyfr. Mata spełnia swoje zadanie przez dość długi czas, gdyż często możemy dodawać do niej dodatkowe elementy. To świetny wybór na pierwszą zabawkę edukacyjną dziecka.
  • Klocki – zabawki drewniane od dawna były popularne i z czasem nic się w tej kwestii nie zmienia. Klocki drewniane nadal pozostają doskonałym sposobem na uczenie dziecka kształtów oraz dopasowywania fragmentów układanki do siebie. Są także wystarczająco duże, by dać je maluchowi bez lęku, że zrobi sobie nimi krzywdę.
  • Zabawki muzyczne – na rynku jest ich naprawdę dużo i sprawdzają się one w różnym wieku (producent zawsze zaznacza, dla jakiego przedziału wiekowego zabawki są przeznaczone). To doskonały sposób na zapoznanie dziecka z dźwiękami wydawanymi przez zwierzęta czy dane instrumenty.

Jakość

Podczas wyboru zabawek musimy myśleć nie tylko o wartości edukacyjnej lecz także o bezpieczeństwie naszego malucha. Dlatego dokładnie sprawdzajmy, dla jakiego przedziału wiekowego są one przeznaczone, a także czy posiadają odpowiednie certyfikaty. Nie kupujmy zabawek „firm krzaków”, gdyż one mogą okazać się niewystarczająco trwałe, a przez to niebezpieczne dla dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

8 + 1 =