Jak wybrać umywalkę do łazienki?

łazienka
.

Umywalki łazienkowe to dzisiaj „temat-rzeka”. Podobnie zresztą jak wanny, kabiny prysznicowe i wszystkie inne sprzęty. Kształty, stylistyka, materiały i kolory, to wszystko przyprawia często o zawrót głowy. Wybór umywalki to bardzo ważna sprawa, bo często to ona najbardziej zwraca uwagę w łazience, ponieważ korzystają z niej nie tylko domownicy, ale i wszyscy goście, którzy pojawiają się w naszym domu.

Rodzaje umywalek

Przystępując do wyboru odpowiedniej umywalki do łazienki, najpierw trzeba się zdecydować na jej rodzaj, a to zwykle uzależnione jest od wielkości łazienki i możliwości finansowych. Najpopularniejsze są zwykłe umywalki ścienne, które mają dwie podstawowe zalety.

Cechuje je prostota formy i… niska cena. Jak sama nazwa wskazuje, montowane są bezpośrednio do ściany, a syfon maskowany jest zwykle postumentem stojącym lub wiszącym. Tego typu umywalki łazienkowe zmieszczą się w każdej łazience.

Dysponując nieco większym pomieszczeniem, można pomyśleć o świetnych umywalkach nablatowych. Z reguły montowane są właśnie bezpośrednio na blacie, ale tak, aby syfon pozostał ukryty.

Przestrzeń pod blatem wykorzystuje się na dodatkowe półki lub  umieszcza się pod nim szafkę. Umywalki nablatowe to bardzo modny trend we wnętrzarstwie. Nic dziwnego, bo wyróżniają się one bardzo ciekawym i oryginalnym designem. Produkowane są nie tylko z ceramiki, ale też z kolorowego szkła, ze stali nierdzewnej, a nawet z kamienia.

Innym rodzajem umywalek są te podblatowe, które montuje się poniżej płaszczyzny blatu. Wygląda to bardzo ładnie, ale trzeba zwrócić szczególną uwagę na montaż, który musi być perfekcyjny. Jeśli blat nie zostanie idealnie zabezpieczony, to wilgoć z łatwością dostanie się do wnętrza blatu i szafki zwykle znajdującej się pod nim.

Najrzadziej spotykanym rodzajem umywalek są te wolnostojące, które montuje się z dala od ściany. Rozwiązanie to nadaje się tylko do dużych łazienek, a nawet pokoi kąpielowych i jest dość drogie.

Materiały i kształty

Gdy już zdecydujemy, jaki rodzaj umywalki nam odpowiada, pora by wybrać konkretny model. Tu stoimy przed kolejnym wyzwaniem, bo umywalki produkuje się z różnych materiałów. Mogą być akrylowe, a ich niewątpliwą zaletą jest cena oraz łatwość w utrzymaniu czystości. Podobnie rzecz się ma z umywalkami ceramicznymi, które bardzo dobrze sprawdzają się we wszystkich wnętrzach, bez względu na styl.

Jeżeli chcesz urządzić swoją łazienkę w oryginalny i elegancki sposób, wybierz umywalkę kamienną. Może ona być wykonana z marmuru lub onyksu. Chyba każdy egzemplarz jest przepiękny, ale niestety, podstawową wadą tego rozwiązania jest z reguły bardzo wysoka cena. Ten rodzaj armatury sanitarnej wymaga też znacznie częstszego mycia. To idealny wybór do luksusowych wnętrz zaprojektowanych w klasycznym stylu.

Ostatnio dość popularne są też umywalki szklane i metalowe. Bez obaw, szklanych umywalek nie da się tak łatwo potłuc, bo wykonuje się je ze szkła hartowanego. Są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości, a ich przepiękna kolorystyka i bardzo interesujące formy potrafią skraść serce niejednego nabywcy. Szklane umywalki znakomicie prezentują się w nowoczesnych wnętrzach.

Umywalki projektuje się dziś w wielu kształtach i od lat nie dziwią nikogo ani te prostokątne i kwadratowe, ani półokrągłe, owalne czy okrągłe. Jednak dziś jesteśmy zasypywani wieloma rozwiązaniami niebanalnymi. Oprócz tradycyjnych kształtów, w katalogach wielu producentów znajdziemy umywalki w kształcie muszli, kropli, kwiatów czy liści. Trudno tu wymienić wszystkie możliwości.

Jedno jest pewne, tak duży wybór umywalek sprawia, że podjęcie decyzji bywa naprawdę trudne. Warto zapoznać się z szeroką ofertą sklepów, marketów i producentów, a z pewnością znajdzie się odpowiedni egzemplarz dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

35 − = 27