Jaką wyciskarkę do soków wybrać?

sok
.

Współcześnie, gdzie większość ludzi dąży do atrakcyjnego wyglądu, upragnionej sylwetki i lepszego samopoczucia, zdrowe odżywianie jest coraz bardziej na czasie. Naturalne, świeżo wyciskane soki są źródłem wielu cennych witamin i minerałów. Dlatego też wyciskarki do owoców i warzyw cieszą się coraz większą popularnością. Wybór odpowiedniego sprzętu wbrew pozorom nie jest taki prosty. Na rynku znajdziemy kilka rodzajów wyciskarek- jak wybrać tę najlepszą?

Jakie soki zamierzamy wyciskać

Zanim udamy się do sklepu po urządzenie, musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań np. z czego zamierzamy wyciskać soki, jakie ilości, jak często? To wszystko pomoże nam w wyborze najlepszej dla nas wyciskarki, która spełni nasze oczekiwania. Ważny jest także budżet jakim dysponujemy, ponieważ ceny są zróżnicowane. Często te najtańsze nie zapewniają nam dobrej jakości sprzętu, a więc i wartościowego soku. Nie w każdej wyciskarce wyciśniemy także sok z każdego rodzaju owoców i warzyw. Musimy zatem poznać jakie mamy możliwości.

Wyciskarki jednoślimakowe

Należą do urządzeń wolnoobrotowych (max. 120 obrotów na minutę). Wyciskają sok dzięki sile miażdżenia surowca przy pomocy pojedynczego wałka ślimakowego. Następnie sok odsączany jest przez system sit, zachowując swoje wartości mineralne i cenne dla zdrowia enzymy oraz witaminy. Są to najlepsze do codziennego użytku wyciskarki do warzyw i owoców. Wyróżniamy wyciskarki pionowe i poziome. Poziome posiadają wiele funkcji dodatkowych jak np. możliwość mielenia surowca bez odsączania soku co pozwala uzyskać wszelkiego rodzaju musy i przeciery, lub funkcja mielenia innych składników jak zioła i nasiona. Są także łatwiejsze w czyszczeniu od tych pionowych, mają prostszą budowę i mniej części. Pionowe wyciskarki wyróżnia smukły wygląd co sprawia, że zajmują mniej miejsca. Sok uzyskany z tego urządzenia jest taki sam jak z modelów poziomych, jednak odbywa się to nieco szybciej. Czyszczenie tych wyciskarek jest bardziej pracochłonne i nie posiadają one żadnych funkcji dodatkowych.

Wyciskarki dwuślimakowe

Działają w ten sam sposób co wyciskarki jednoślimakowe, posiadają jednak dwa wałki ślimakowe położone równolegle, które podczas pracy zazębiają się. Technologia ta wydobywa jeszcze więcej enzymów i wartości mineralnych i można dzięki niej wycisnąć sok praktycznie z każdego gatunku owoców i warzyw. Wyciskarki tego typu będą najodpowiedniejsze dla osób, które stosują różnego rodzaju diety i kuracje oraz osób, które oczekują jak największej wydajności. Wadą tych urządzeń jest skomplikowana budowa co wydłuża czas ich czyszczenia, a także znacznie większa cena niż modeli jednoślimakowych.

Warto zrobić dokładniejsze rozeznanie wśród wyciskarek do warzyw i owoców. Producenci proponują nam wiele modeli w różnych cenach i o różnych wydajnościach. Wszystkie jednak mają spełnić swoje podstawowe zadanie wycisnąć dla nas sok, którym będziemy się delektować kiedy tylko najdzie nas ochota.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 36 = 42