Seks jest dla wielu ludzi bardzo ważną sferą życia. Wiadomo jednak, że jeśli był stosunek, to może pojawić się i dziecko. Dla jednych to marzenie, do którego dążą, a dla innych wręcz przeciwnie. Niektórzy stosują więc pewne zabezpieczenia: prezerwatywy, antykoncepcja hormonalna albo współżycie w tzw. dni niepłodne u kobiety. Tak czy owak to, kiedy wypadają dni płodne, interesuje każdą parę uprawiającą seks.
Cykl u kobiety
Na cykl u kobiety składają się:
- tzw. okres (kilkudniowe krwawienie)
- dni niepłodne
- owulacja połączona z dniami płodnymi.
O ile czas menstruacji łatwo zauważyć, tak pozostałe etapy każdego cyklu już niekoniecznie. Zwłaszcza, że jest to sprawa indywidualna każdej kobiety. Cały cykl trwa średnio 28-35 dni. Trzeba jednak pamiętać, że może on zostać zaburzony np. przez:
- długotrwały stres (egzaminy, praca)
- niektóre choroby
- niektóre leki (w tym antybiotyki)
- zmiany klimatu związane z podróżami (czasem dochodzi do tego częsta zmiana stref czasowych)
- permanentne przemęczenie.
Obserwacja swojego organizmu
Każda nastolatka, która dostała pierwszy okres, powinna zacząć obserwować swój organizm, a nawet zapisywać sobie, kiedy dostaje każdą kolejną menstruację. Dzięki temu po kilkunastu miesiącach będzie w stanie stwierdzić, czy jej cykle stają się regularne i ile mniej więcej trwają.
Przykładowo, w przypadku cyklu 28-dniowego, pierwsze 6 dni uważa się za niepłodne, a kolejnych 12 wręcz przeciwnie. Jednak tyle teorii; praktyka bywa bowiem różna – czasem wystarczy kilka godzin, aby stosunek odbył się już w płodnej fazie cyklu.
Oznaki dni płodnych
Niektóre panie odczuwają owulację w postaci kłucia, czy bólu po jednej ze storn podbrzusza – trwa on od kilku do nawet kilkunastu godzin. Inną oznaką dni płodnych jest gęsta wydzielina z dróg rodnych, która pojawia się przez mniej więcej 6 dni. W tych dniach może też wzrosnąć temperatura ciała o 0,2 stopnia C. Istotne jest więc ustalenie temperatury podstawowej, czy też bazowej (w stanie spoczynku), którą kobieta będzie brała jako punkt odniesienia podczas pomiaru pod kątem dni płodnych.
Kiedy kobieta chce wiedzieć, kiedy wypadają dni płodne, może też skorzystać z tzw. testu owulacyjnego, który można nabyć w aptece. Za jego pomocą można zbadać ilość hormonu luteinizacyjnego LH w moczu – jego poziom wzrasta na 36-24 godziny przed owulacją.
Pomoce w obserwacji organizmu
Dzisiaj można obserwować swój organizm także z pomocą różnych aplikacji i storn internetowych, gdzie można wpisywać co miesiąc dzień, kiedy zaczyna się okres. Po pewnym czasie można będzie na podstawie umieszczanych tu danych określić choćby średnią długość cykl oraz kiedy wypadają dni płodne. Do tego trzeba jednak zawsze dodać dane o swoim aktualnym stanie zdrowia – branych lekach, stresie, czy częstych podróżach, nawet jeśli odbywają się one tylko w granicach kraju. To wszystko może powodować zmiany w cyklu, trwające od kilku godzin (kiedy mogą nie być zauważalne gołym okiem), do nawet kilkunastu dni u niektórych pań.
Problem z ustaleniem dni płodnych mogą mieć kobiety, które stale mają nieregularne cykle. Warto wtedy udać się po pomoc do lekarza, który zaleci kurację mająca na celu ustabilizowanie sytuacji.
Artykuł przygotowany został przy współpracy z serwisem https://MamoSfera.pl/